česnek tuhý

Allium strictum Schrad.
Říše:
Plantae
Řád:
Asparagales
Čeleď:
Amaryllidaceae
česnek tuhý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Česnek tuhý roste na skalních stepích, na skalních výchozech v osluněných skalních spárách a štěrbinách, vždy na bazických vyvřelých horninách (nikoliv na vápenci), převážně v teplých oblastech. Je to vytrvalá bylina (geofyt), dobře adaptovaná na suché podmínky.
Celkové rozšíření: Česnek tuhý má v České republice ostrůvkovité rozšíření ve středních a severozápadních Čechách (v současnosti necelých 30 lokalit). Největší soustředění lokalit je v Praze, dále roste v CHKO České středohoří, v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj, v PR Ralsko a PP Vranovské skály u Mimoně, v CHKO Křivoklátsko, na vrchu Samohelka u Zdic, v CHKO Český kras. Ostrůvkovité rozšíření je charakteristické i pro celkový areál, který probíhá západní, střední, severní a východní Evropou, v Asii na Sibiři, ve Střední Asii, v Mongolsku a na Dálném Východě.
Ohrožení: Česnek tuhý může být ohrožen těžbou hornin, zástavbou lokalit, zalesňováním, zarůstáním ploch náletovými dřevinami, intenzivní pastvou.
Literatura: Krahulec F., Duchoslav M., Bártová V (2006) Rozšíření druhů rodu česnek (Allium) v České republice. I. Druhy sekcí Reticulato-bulbosa, Butomissa a Anguinum (A. strictum, A. tuberosum, A. victorialis). Zprávy Čes. Bot. Společ. 41:1-16
Autor popisu: Pavel Špryňar

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 6. 2024]