zběhovec jehlancovitý

Ajuga pyramidalis Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Lamiales
Čeleď:
Lamiaceae
zběhovec jehlancovitý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Phytocartographical syntheses of the Czech Republic 4.. Praha: Institute of Botany AS CR, Academia
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: V ČR roste převážně na světlinách v jehličnatých lesích s borovicí lesní a smrkem ztepilým – při okrajích lesních cest, na pasekách, na skládkách dřeva, na lesních okrajích apod., zpravidla na sušších místech s malou pokryvností bylinného a mechového patra a se sníženou konkurencí bylin a travin. Méně často se vyskytuje i na dalších stanovištích – v listnatých lesích (řídké suché kyselé či teplomilné doubravy), velmi vzácně i v suchých trávnících s roztroušenými nálety stromů a keřů.
Zběhovec jehlancovitý je vytrvalá rostlina s nahloučenými přesleny listů. Oproti ostatním zástupcům rodu rostoucím na území ČR mají rostliny kompaktní jehlancovitý vzhled a mnoholistou přízemní růžici hustě chlupatých listů. Listy a listeny jsou celokrajné, horní listeny jsou 2× delší než květy.
Celkové rozšíření: Těžištěm výskytu druhu v ČR je CHKO Slavkovský les (Bečovsko a okolí obcí Cihelny a Pila). Dalšími arelami s méně početnými populacemi jsou: východní část CHKO Blanský les, podhůří Krušných hor mezi Chomutovem a Krásnou Lípou, okolí Českých Velenic a Nové Vsi u Klikova v jižních Čechách. Ostatní výskyty v ČR obvykle jen s několika málo exempláři nebo již delší dobu nepotvrzené či nejasně lokalizované.
Celkové rozšíření druhu: velmi nesouvislý areál, často v horských oblastech. Na jihu od severní poloviny Pyrenejského poloostrova přes Alpy do dinárských pohoří a Bulharska, k severu přes Francii, střední Evropu a Dánsko do Skandinávie, jižního a středního Finska a Pobaltí, ojediněle také východní Karpaty, západní Irsko, Skotsko, Hebridy, Orkneje a Island.
Ohrožení: Ohrožení představuje celková eutrofizace lesních stanovišť, v menší míře také obnova lesních lest s využitím místně nepůvodního štěrku s odlišnými chemickými vlastnostmi a následná invaze nepůvodního vlčího bobu mnoholistého (Lupinus polyphyllus). Druh je zranitelný především kvůli svému omezenému areálu výskytu.
Literatura: Slavíková Z. (2000) Ajuga pyramidalis L. – zběhovec jehlancovitý, 560–561 pp. – In: Slavík B. (ed) (2000) Květena České republiky 6. – Academia Praha.
Autor popisu: Přemysl Tájek

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]