koukol polní

Agrostemma githago Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Caryophyllales
Čeleď:
Caryophyllaceae
koukol polní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Fytokartografické syntézy ČSR 1: Phytocartographical syntheses of the ČSR.. Průhonice: Botanický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Roste zejména na obilných polích (žito, oves), zřídka i ve lnu, vyskytuje se i na rumištích a obilných skládkách.
Je to jednoletá nebo ozimá 30 - 70 cm vysoká bylina, květy jsou nachově fialové na bázi s tmavšími proužky. Kvete od června do srpna.
Celkové rozšíření: Ještě v polovině 20. století byl koukol polní hojný až obecný plevelný druh. V současnosti se objevuje na +- celém území ČR do 900 m n. m., ale jen vzácně, a navíc jeho výskyt má většinou pouze přechodný charakter. V posledních pěti letech byl nalezen pouze na Znojemsku a u Frýdku-Místku. Vzácně ho můžeme potkat na druhotných stanovištích, protože bývá součástí výsevných směsí pro rekultivaci luk.
Původní je pravděpodobně ve východním Středozemí, odkud se rozšířil s obilními kulturami po celé Evropě a i na ostatní kontinenty. Dnes se mu daří pouze v oblastech s méně vyspělým zemědělstvím.
Ohrožení: Hlavním důvodem ohrožení je vyspělé zemědělství (důkladné čištění osiva, chemické hnojení).
Literatura: Čeřovský J., Feráková V., Holub J., Maglocký Š. & Procházka F. (1999) Červená kniha ohrožených a vzácných druhů rostlin a živočichů ČR a SR. Vol. 5. Vyšší rostliny. – Príroda a. s., Bratislava
Hejný S. & Slavík B. (eds) (2003) Květena České republiky 2., 2. nezměněné vydání – Academia, Praha
http://botany.cz/cs/agrostemma-githago/ (1. 11. 2017)
Autor popisu: Lucie Kačmarová

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]