oměj šalamounek

Aconitum plicatum Rchb.
Říše:
Plantae
Řád:
Ranunculales
Čeleď:
Ranunculaceae
oměj šalamounek
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Fytokartografické syntézy ČSR 1: Phytocartographical syntheses of the ČSR.. Průhonice: Botanický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Vytrvalá nápadná fialově kvetoucí rostlina, roste na vlhkých nebo rašelinných půdách většinou na silikátových podkladech. Převážně v nivách řek a potoků, prameništích a nebo rašelinných smrčinách. Vyskytuje se převážně v horských oblastech popř. splavovaný do nižších poloh, kde mívá dočasný výskyt.
Celkové rozšíření: Oměj šalamounek je endemitem Českého masivu, takže se vyskytuje převážně v ČR a přesahuje v pohraničních horách do Německa, Rakouska a Polska. V ČR se nachází v Krušných horách, na Šumavě a Předšumaví, Želnavské hornatině, Žďárských vrších, Jizerských horách, Krkonoších, Králickém Sněžníku a Hrubém Jeseníku.
Ohrožení: V současné době relativně stabilní populace, je ohrožen sukcesními změnami lad popř. hospodařením v lesích nebo obnovou kosení lad. Vzácnější taxon vázaný na horské polohy.
Literatura: Hejný S., Slavík B. eds. (1997) Květena České republiky 1, Academia, Praha.
Grulich V. (2012) Red List of vascular plants of the Czech Republic: 3rd edition, Preslia 84
Lepší P., Lepší M., Boublík K., Štech M., Hans V. eds (2013) Červená kniha květeny jižní části Čech, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, České Budějovice.
Autor popisu: Vladimír Hans

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]