oměj vlčí mor

Aconitum lycoctonum Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Ranunculales
Čeleď:
Ranunculaceae
oměj vlčí mor
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Oměj vlčí mor roste nejčastěji na stinnějších a úživnějších stanovištích, v suťových lesích, křovinách a vlhčích lesích. Preferuje zásadité podklady s vyšším obsahem humusu, bohaté na dusík, vzácněji roste i na silikátech.
Jedná se o rostliny 50–120 cm vysoké, s vystoupavou, v horní části chlupatou lodyhou. Listy jsou dlouze řapíkaté s dlanitě členěnou čepelí v 5–7 dílů. Charakteristické jsou květenství (hrozny) z bledě žluté květy s válcovitou, na konci zaoblenou přilbou.
Celkové rozšíření: Druh se vyskytuje v jižní části střední Evropy, územím České republiky probíhá severní hranice rozšíření.
Rozšíření v ČR: V ČR se oměj vlčí mor vyskytuje roztroušeně po celém území kromě severních Čech, kde probíhá severní hranice rozšíření. Mnohdy v rozsáhlejších oblastech úplně chybí.
Ohrožení: Oměj vlčí mor může být ohrožen nešetrným lesním hospodaření. Citlivý může být na změnu zapojení porostu či změnu druhové skladby lesa, zejména přeměnou na jehličnaté monokultury. Bývá také ohrožen ničením stanovišť vlivem holosečného způsobu těžby.
Literatura: Skalický V. (1990): Rod Aconitum v Československu. – Zprávy Československé Botanické Společnosti 25: 1–27.
Skalický V. (1988): Aconitum L. – oměj. – In: Hejný S., Slavík B., Chrtek J., Tomšovic P. &
Kovanda M. (eds), Květena České socialistické republiky 1, p. 392–402, Academia, Praha.
https://botany.cz/cs/aconitum-lycoctonum/ (29.10.2020)
Autor popisu: Petr Vít

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]