oměj jedhoj

Aconitum anthora Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Ranunculales
Čeleď:
Ranunculaceae
oměj jedhoj
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Fytokartografické syntézy ČSR 1: Phytocartographical syntheses of the ČSR.. Průhonice: Botanický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Rozšíření xerothermních rostlin na Moravě a ve Slezsku. Geografický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Oměj jedhoj je stejně jako všechny oměje vyšší vytrvalá bylina, která je prudce jedovatá. Na přímé tuhé lodyze vykvétají v srpnu až září žluté květy. Listy jsou dělené, s čárkovitými úkrojky. Roste na slunných až polostinných místech na kamenitých půdách, které zároveň obsahují více humusu a jsou minerálně bohatší. Tedy na travnatých a křovinatých stráních, a v okrajích a světlinách teplomilných listnatých lesů.
Celkové rozšíření: Oměj jedhoj je součástí skupiny podobných druhů (Aconitum anthora agg.), která je ostrůvkovitě rozšířena od severního Španělska přes střední a východní Evropu až po východní Sibiř. U nás se vyskytuje jen na jihozápadní Moravě především v Podyjí.
Ohrožení: Vzácný teplomilný druh naší květeny vázaný na reliktní stanoviště. Ohrožení druhu je dáno zejména jeho vzácností a výskytem na malém území. Také může být ohrožený zarůstáním lokalit.
Literatura: Skalický V. (1988): Aconitum L. – oměj. – In: Hejný S., Slavík B., Chrtek J., Tomšovic P. & Kovanda M. (eds), Květena České socialistické republiky 1, p. 392–402, Academia, Praha.
Autor popisu: Barbora Čepelová

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 6. 2024]