Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody
Atlasy a areály rozšíření v ČR
Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Ekologie a biologie:Piskoř pruhovaný vyhledává zabahněné pomalu tekoucí či stojaté vody včetně některých rybníků. Žije o dna, kde se zahrabává do substrátu, má schopnost doplňkového střevního dýchání, která značně zvyšuje odolnost tohoto druhu k nepříznivým podmínkám, takže přežije i krátkodobé přechodné vyschnutí vody. Jeho potravu tvoří především larvy hmyzu a malí vodní měkkýši. Jikry jsou nalepovány na porosty vodních rostlin a na kořeny. V okolí úst má deset vousků, dosahuje velikosti do 35 centimetrů.
Celkové rozšíření:Je znám z areálu svého výskytu od řeky Seiny po Něvu a od povodí Dunaje až po Volhu. Chybí v povodí Severního ledového oceánu, v Anglii, Skandinávii, Finsku, na jihoevropských poloostrovech, na Krymu a na Kavkaze.
Rozšíření v ČR:Na našem území se objevuje mozaikovitě ve stojatých či mírně tekoucích vodách všech tří hlavních povodí.
Ohrožení:Největším ohrožením pro tento druh je ztráta vhodného biotopu. Vzhledem k izolovanosti jednotlivých populací nemá totiž příležitost stanoviště znovu osídlit z blízké lokality.
Péče o druh:Vzhledem ke zranitelnosti jednotlivých izolovaných populací vyžaduje přísnější ochranné podmínky. Místa s výskytem piskoře pruhovaného je zapotřebí chránit komplexním zachováním vhodných podmínek se zaměřením na vyhovující substrát a kvalitu vody. V případě rybníků je nutné navrhnout hospodaření a rybí obsádku, jež populaci piskoře neohrozí.
Autor popisu:Milan Muška
Muška M. 2011: Pracovní číselník ryb České republiky.