vranka obecná

Cottus gobio Linnaeus, 1758
Říše:
Animalia
Řád:
Scorpaeniformes
Čeleď:
Cottidae
vranka obecná
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Vranka obecná obývá horské a podhorské potoky v úsecích s členitým štěrkovým nebo kamenitým dnem, kde se po většinu času ukrývá pod kameny. Její přítomnost potvrzuje vysokou kvalitu toku, jde o tzv. bioindikační druh. Pohybuje se jen krátkými poskoky, neboť je vzhledem k absenci plynového měchýře špatným plavcem. Živí se bentickými živočichy. O nakladené jikry pečuje samec. Vranka obecná žije maximálně osm let a dorůstá velikosti do 15 centimetrů. Oproti vrance pruhoploutvé (Cottus poecilopus) nemá na břišních ploutvých souvislé příčné tmavé pruhy.
Celkové rozšíření: Areál vranky obecné zahrnuje části Skandinávie spadající do úmoří Baltu i pobřežní oblasti Ruska a Estonska. Vyskytuje se také v povodí Dunaje, Rhony a Rýna Její areál zasahuje také do severní až centrální Itálie a na východ do Chorvatska a Bosny a Hercegoviny.
Rozšíření v ČR: V České republice je rozšířena po celém území ve vhodném prostředí horských a podhorských toků.
Ohrožení: Vranka je velmi citlivá na znečištění a dostatek kyslíku ve vodě, je také ohrožená především ničením obývaného biotopu. Toky horních částí povodí s vhodným kamenitým substrátem byly totiž často nevhodně upravovány (v rámci meliorací či protipovodňových opatření). Ohrožovat predačním tlakem ji mohou také lososovité ryby, především pstruh obecný (Salmo trutta), vysazované v nadměrných počtech.
Péče o druh: Ochrana vranky obecné je v přímé souvislosti s kontrolou čistoty vod a se zamezením necitlivých technických zásahů do koryt toků a jejich substrátu. Z rybářského pohledu je na většině území možné ponechat stávající hospodaření s přihlédnutím k velikosti a početnosti nasazovaných lososovitých ryb.
Autor popisu: Milan Muška

Muška M. 2011: Pracovní číselník ryb České republiky.