ouklejka pruhovaná

Alburnoides bipunctatus (Bloch, 1782)
Říše:
Animalia
Řád:
Cypriniformes
Čeleď:
Cyprinidae
ouklejka pruhovaná
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Ouklejka pruhovaná je hejnová rybka dosahující velikosti kolem 15 cm. Obývá převážně rychle tekoucí podhorské říčky a horní části nížinných říček a řek s tvrdým štěrkovým až kamenitým dnem, kde se zdržuje většinou horní části vodního sloupce. Je náročná na čistotu vody a obsah kyslíku. Tření probíhá hromadně v květnu až červnu na tvrdý štěrkovitý substrát v mělčinách s rychle proudící vodou. Potravu tvoří převážně bentos s doplňkem náletového hmyzu, v zimě jej nahrazuje detrit a rostlinná složka.
Celkové rozšíření: Ouklejka pruhovaná se vyskytuje ve většině povodí v úmoří Severního moře východně od Loiry, povodí jižního Baltu, celého Černého moře a jižní části povodí Kaspického moře a spodního úseku Volhy. Okrajově zasahuje svým rozšíření i do úmoří Středozemního moře – Rhona, Aoos a Sperchios (Řecko, Albanie), a také horní části Eufratu a Tigridu.
Rozšíření v ČR: Dříve hojný druhu vykytující se i ve Vltavě v Praze, Labi u Litoměřic a Berounce je dnes v Čechách extremně vzácný. Známy jsou pouze ojedinělé nálezy z Kocáby, povodí Sázavy a Ohře, Kateřinského potoka v Českém lese a Moravské Dyje (povodí Dunaje). Na Moravě a ve Slezku je výrazně hojnější a na vhodných lokalitách vytváři početné populace. Výskyt je potvrzen z Jihlavy, stř. Moravy a Dyje, Bečvy, Svitavy, Odry, Jičinky, Olše a Opavy.
Ohrožení: Ouklejka pruhovaná je ohrožena kolísající kvalitou vody a technickými úpravami toků , které vedou k homogenizace hloubek a proudění a fragmentací řek. V minulosti ustoupila velká část populací stavbě přehrad. Ouklejky byly historicky známé z míst pozdější stavby VN Lipno, Římov, Vír, Mohelno, Vranov, Znojmo apod., kde již následně nebyly zaznamenány.
Péče o druh: Na Moravě druh prosperuje, je třeba zde ale zamezit jakémukoli nárůstu fragmentace řek a úpravám koryt. Naopak je třeba důsledně rušit nepotřebné jezy a stupně a v místech, kde je to možné ponechat toky přirozenému vývoji, připadně revitalizovat technicky upravené úseky.
Literatura: Mendel, J., Lusk, S., Halačka, K., Lusková, V., Vetešník, L., Ćaleta, M., Ruchin, A. 2008. Genetická diverzita a poznámky k výskytu ouklejky pruhované Alburnoides bipunctatus. Biodiverzita ichtyofauny ČR VII: 25–37.
Lusk, S., Hanel, L., Lojkásek, B., Lusková, V., Muška, M. 2017. Červený seznam mihulí a ryb České republiky. Příroda. 34: 51-82.
Autor popisu: Milan Muška

Muška M. 2011: Pracovní číselník ryb České republiky.