vrkoč Geyerův

Vertigo geyeri Lindholm, 1925
Říše:
Animalia
Řád:
Pulmonata
Čeleď:
Vertiginidae
vrkoč Geyerův
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Svým výskytem je druh vázán na mokřadní otevřené biotopy s výskytem Carex sp. a Schoenus sp. a prameništní dostatečně vápnité močály a slatiny, kde žije mezi rostlinnými zbytky a v trsech rostlin. Stanoviště se většinou nacházejí na mírně se svažujících plochách a bývají často plošně omezená (pouze několik m2). Svou vazbou k substrátu je řazen mezi kalcifilní druhy.
Vrkoč Geyerův je hermafrodit, nicméně v některých populacích byla zaznamenána partenogeneze. Lze jej považovat za ozimý druh. Vajíčka se vyvíjejí po dobu dvou týdnů. Jedinci pohlavně dospívají v létě téhož roku, přičemž nejvyšší počty juvenilních stádií bývají zaznamenány na podzim. Mohou se dožívat více než jednoho a méně než dvou let. Živí se epifytickými řasami a bakteriemi na vegetaci a rozkládajícím se organickým materiálem pocházejícím z rostlin.
Celkové rozšíření: Jedná se o významný boreo-alpínský druh, pro Evropu zřejmě endemický. Vyskytuje se zejména v severní Evropě, dále v severozápadní části Ruska, Švýcarských a Rakouských Alpách, Britských ostrovech, Irsku, Polsku a Slovensku.
Rozšíření v ČR: V České republice se vzácný vrkoč Geyerův vyskytuje především na Vysočině. Lokalitami jsou zpravidla zrašelinělé bazické louky a otevřená prameniště.
Ohrožení: V současnosti jsou významným ohrožením sukcesní změny v lokalitě nebo změny spojené s vodním režimem. Řada lokalit zanikla tím, že byla odvodněna nebo zalesněna.
Péče o druh: V prvé řadě je důležité zachovat existující hydrologický a extenzivní režim na stanovišti (například emezenou pastvu, pravidelné ruční kosení vegetace a blokaci dřevinné sukcese). Kosení vegetace může být i náhradou za pastvu. Realizaci je potřeba směřovat do období mimo vegetační sezónu, kdy jsou vrkoči zalezlí v půdě. Součástí péče je pravidelné odklízení rostlinného materiálu před zetlením a to bez zásadního narušení svrchní vrstvy.
Literatura: Beran L. 2004: Mapování druhů Vertigo moulinsiana a Vertigo geyeri v roce 2004. - Manuscript, depon. in AOPK Praha.
Hlaváč J. 2001: Vertigo geyeri Lindholm, 1925 – vrkoč Geyerův.- Manuscript, depon. in AOPK Praha.
Juřičková L. 2003: Vertigo angustior a Vertigo geyeri. - Manuscript, depon. in AOPK Praha.
Ložek V. 1993: Vertigo geyeri in Böhmen. – Mitt. dtsch. malakozool. Ges., 50/51: 53-54. Frankfurt a. M.
Pokryzsko B. M. 1990: The Vertiginidae of Poland (Gastropoda: Pilmonata: Pupilloidea) – a systematic monograph. – Ann. Zool., 43: 134-257. Warszava.
Speight M.C.D., Moorkens E.A., Falkner, G. (Eds.) 2003: Proceedings of the Workshop on Conservation Biology of European Vertigo species. – Heldia, Band 5, 7: 1-183. München.
Škapec L. a kol. 1992: Červená kniha ohrožených a vzácných druhů rostlin a živočichů. – 3 Bezobratlí, Príroda, 160 s. Bratislava.
Autor popisu: Alois Pavlíčko

HORSÁK, M., ČEJKA, T., JUŘIČKOVÁ, L., BERAN, L., HORÁČKOVÁ, J., HLAVÁČ, J. Č., DVOŘÁK, L., HÁJEK, O., DIVÍŠEK, J., MAŇAS, M., LOŽEK, V. (2020). Check-list and distribution maps of the molluscs of the Czech and Slovak Republics [online]. Bratislava: Institute of Zoology, Slovak Academy of Sciences, 2018 [cit. 2018-07-16]. Dostupné online <http://mollusca.sav.sk/malacology/checklist.htm> checklist updated at January 12, 2021.