hrachovka říční

Pisidium amnicum (O. F. Müller, 1774)
Říše:
Animalia
Řád:
Cardiida
Čeleď:
Sphaeriidae
hrachovka říční
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Hrachovka říční obývá vodní toky v nižších polohách. Svým výskytem je vázána na písčité a písčitobahnité sedimenty. Je velmi dobrým indikátorem čistých a neupravených vodních toků. Je obojetného pohlaví a jejich larvy prodělávají celý vývoj v žaberním prostoru. Živí se filtrací planktonu z vody.
Celkové rozšíření: Hrachovka říční je palearktický druh. V Evropě je známa z většiny států.
Rozšíření v ČR: V minulosti byl tento druh zřejmě mnohem více rozšířený, jak dokládají zbytkové populace či spíše ojedinělé nálezy v některých větších řekách a také nálezy subfosilních lastur. Tento stav je stále běžný v některých jiných evropských zemích, kde se jedná o široce rozšířený druh. Bohužel v případě České republiky došlo zejména díky znečištění, eutrofizaci a úpravám vodních toků k jejímu vymizení z většiny území. V současnosti jedinou řekou kde se vyskytuje početná populace je Ploučnice nad Českou Lípou. Další početné populace se vyskytují v malých tocích s písčitobahnitým dnem. Znám je výskyt z Pšovky a Liběchovky v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, izolovaný úsek Klíčavy v CHKO Křivoklátsko a menší populace či ojedinělé výskyty jsou známy i z jiných toků (např. náhon Bečvy Strhanec, Ohře a některé její náhony, Žehrovka, Řečice).
Ohrožení: Jak již bylo uvedeno hlavními příčinami ohrožení druhu jsou znečištění a eutrofizace toků společně s nevhodnými vodohospodářskými zásahy. Jedná se o regulační úpravy na tocích, které většinou znamenají sníženou diverzitu mikrohabitatů koryta.
Péče o druh: V rámci péče o druh je nezbytné zachování existujících hydrologických podmínek na stávajících lokalitách výskytu a to zejména vyloučení nevhodných úprav a nezvyšování znečištění. Žádoucí je samozřejmě snížení úrovně případného znečištění a to na všech stávajících lokalitách a ideálně i na historických.
Literatura: Beran L. 2002: Vodní měkkýši České republiky - rozšíření a jeho změny, stanoviště, šíření, ohrožení a ochrana, červený seznam. [Aquatic molluscs of the Czech Republic – distribution and its changes, habitats, dispersal, threat and protection, Red List]. – Sborník přírodovědného klubu v Uh. Hradišti, Supplementum 10, 258 pp.
Beran L. 2006: Měkkýši (Mollusca) CHKO Kokořínsko. [Molluscs (Mollusca) of Kokořínsko Protected Landscape Area]. – In: Beran L. et al., 2006: Bezobratlí Kokořínska. [Invertebrates of Kokořínsko]. – Bohemia centralis, Praha, 27: 41-73.
Beran L. 2011: Příspěvek k poznání měkkýšů CHKO Křivoklátsko. [A contribution to the knowledge of aquatic molluscs of the Protected Landscape Area Křivoklátsko (Central Bohemia, Czech Republic)]. – Bohemia centralis, Praha, 31: 219–235.
Beran L. 2016: Příspěvek k poznání vodních měkkýšů Ploučnice a její nivy mezi Českou Lípou a Mimoní [A contribution to the knowledge of aquatic molluscs of the Ploučnice River between the town of Česká Lípa and Mimoň]. – Malacologica Bohemoslovaca, 15: 21–29. Online serial at 13-Dec-2016.
Autor popisu: Luboš Beran

HORSÁK, M., ČEJKA, T., JUŘIČKOVÁ, L., BERAN, L., HORÁČKOVÁ, J., HLAVÁČ, J. Č., DVOŘÁK, L., HÁJEK, O., DIVÍŠEK, J., MAŇAS, M., LOŽEK, V. (2020). Check-list and distribution maps of the molluscs of the Czech and Slovak Republics [online]. Bratislava: Institute of Zoology, Slovak Academy of Sciences, 2018 [cit. 2018-07-16]. Dostupné online <http://mollusca.sav.sk/malacology/checklist.htm> checklist updated at January 12, 2021.