svinutec tenký

Anisus vorticulus (Troschel, 1834)
Říše:
Animalia
Řád:
Pulmonata
Čeleď:
Planorbidae
svinutec tenký
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Svinutec tenký je velmi vzácný druh a svým výskytem je vázán na zarostlé stojaté eutrofní tůně v nivách velkých řek a odstavená ramena se spletí vodního rostlinstva. Výjimečně se vyskytuje i v rybnících nebo hustě zarostlých drobných pískovnách. Zřejmě je náročnější na obsah vápníku.Živí se nárosty řas a odumřelými částmi rostlin. Je obojetného pohlaví.
Celkové rozšíření: Svinutec tenký je evropský druh. Na východě jeho areál zasahuje až k západní Sibiři.
Rozšíření v ČR: Z České republiky je známo pouze několik málo lokalit. Vyskytuje se v širší oblasti soutoku Moravy a Dyje a v oblasti Pálavy. Izolovaně pak rovněž v okolí Týna nad Bečvou, v Poodří a Litovelském Pomoraví. V Čechách byly známy dvě lokality u Mělníka, a to park Na Podolí a pískovna u Kelských Větrušic. Při monitoringu těchto dvou lokalit v roce 2006 však nebyl oproti letům předchozím výskyt druhu potvrzen.
Ohrožení: Mezi negativní faktory patří zejména mizení vhodných biotopů v souvislosti s nevhodnými zásahy do vodních nádrží a jejich okolí, regulacemi velkých vodních toků, vzrůstající eutrofizací, změnou druhového složení vodních společenstev, postupným zánikem (zazemněním) a znečištěním biotopů.
Péče o druh: V rámci péče o druh je podstatné zajistit i do budoucna tradiční management pro dané stanoviště. Jedná se zejména o citlivé odstraňování biomasy. Žádoucí je rovněž zajistit co nejpřirozenější vodní režim. Vhodným opatřením může být i introdukce svinutce na vhodné lokality (např. menší a zarostlé pískovny) v oblasti výskytu.
Literatura: Beran L. 1998: Svinutec tenký (Anisus vorticulus). - Ochrana přírody, 53 (9): 272 – 273.
Beran L. 2002: Vodní měkkýši České republiky – rozšíření a jeho změny, stanoviště, šíření, ohrožení a ochrana, červený seznam (Aquatic molluscs of the Czech Republic – distribution and its changes, habitats, dispersal, threat and protection, Red List). – Sborník přírodovědného klubu v Uh. Hradišti, Supplementum 10, 258 pp.
Beran L. 2003: Anisus vorticulus (Troschel, 1834) – svinutec tenký. Závěrečná zpráva za rok 2003. - Manuscript, depon. in AOPK Praha.
Beran L. 2003: Monitoring populace svinutce tenkého (Anisus vorticulus) v ČR. - Manuscript, depon. in AOPK Praha.
Autor popisu: Alois Pavlíčko

HORSÁK, M., ČEJKA, T., JUŘIČKOVÁ, L., BERAN, L., HORÁČKOVÁ, J., HLAVÁČ, J. Č., DVOŘÁK, L., HÁJEK, O., DIVÍŠEK, J., MAŇAS, M., LOŽEK, V. (2020). Check-list and distribution maps of the molluscs of the Czech and Slovak Republics [online]. Bratislava: Institute of Zoology, Slovak Academy of Sciences, 2018 [cit. 2018-07-16]. Dostupné online <http://mollusca.sav.sk/malacology/checklist.htm> checklist updated at January 12, 2021.