plch lesní

Dryomys nitedula Pallas, 1778
Říše:
Animalia
Řád:
Rodentia
Čeleď:
Gliridae
plch lesní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Atlas rozšíření savců v České republice: Předběžná verze. IV. Hlodavci (Rodentia) - část 1. Křečkovití (Cricetidae), hrabošovití (Arvicolidae), plchovití (Gliridae). Národní muzeum, Praha.
Stáhnout mapu

Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany

Ekologie a biologie: Plch lesní bývá u nás nejčastěji zastižen v listnatých a smíšených lesích, zejména v místech s četnými pasekami a křovinami a bohatým bylinným či keřovým patrem. Často osídluje hnízdní sruby, seníky a budky, kde způsobuje predaci hnízdících ptáků. Na rozdíl od ostatních našich plchů však obývá i čisté (kulturní) smrčiny. Příležitostně může být zastižen i mimo souvislý les (porosty dřevin podél vodotečí, zahrady, polní remízky). Rozpětí nadmořské výšky známých nálezů plcha lesního u nás sahá od 250 m n. m. v Opavské pahorkatině (Komárov, Kylešovice) do 1100 m n. m. na hřebenech Hrubého Jeseníku. Víc než 67 % dosavadních údajů však pochází z nadmořské výšky 300 - 600 metrů.
Celkové rozšíření: Je rozšířen od střední Evropy (Karpaty, Alpy) přes severní Itálii, Slovinsko a Balkán po evropskou část Ruska, Malou Asii a Kavkaz, dále žije ostrůvkovitě od Střední Asie až po severozápadní Čínu (Ťanšan). Krajně nejistý se zdá být kdysi udávaný výskyt v příhraničních oblastech Bavorského lesa a Smrčin.
Rozšíření v ČR: Představuje typický karpatský faunistický element, obývající především severomoravskou část Západních Karpat, Ostravskou pánev a dále pahorkatiny, vrchoviny a pohoří Východních a Středních Sudet. Nejzápadnější lokalitu výskytu plcha lesního z údolí říčky Zdobnice pod Velkou Deštnou publikoval bez příslušných nálezových dat; tento někdy zpochybňovaný nález koresponduje se staršími údaji o jeho výskytu v sousedním Polsku. Na západě a jihu ohraničují oblast současného výskytu nálezy z Hanušovické vrchoviny (Lesnice), Nízkého Jeseníku (Velký Újezd), Podbeskydské pahorkatiny (Štramberk) a Hostýnsko-vsetínské hornatiny (Halenkov), teprve relativně nedávno nalezené starší doklady výskytu z počátku 20. století posouvají jihozápadní hranici výskytu plcha lesního až na sever Drahanské vrchoviny. Celkově lze plcha lesního charakterizovat jako méně běžný a zoogeograficky významný druh s omezeným výskytem v severovýchodních oblastech našeho území, kde tvoří část severní hranice jeho celkového areálu rozšíření, z čehož vyplývá i jeho možná lokální vzácnost.
Ohrožení: Jedná se v ČR o málo početný druh s omezeným arealem výskytu, případně hrozí koflikt s lidmi, protože jako jiní plši, i on někdy proniká do lidských obydlí.
Péče o druh: Zákonná ochrana jedinců vyplávající ze zařazení druhu do přílohy č. IV směrnice o stanovištích.
Autor popisu: Vladimír Hanzal, Lenka Tomášková

Anděra M. Gaisler J. (2012): Savci České republiky – popis, rozšíření, ekologie, ochrana. Academia, Praha. 285 pp.