los evropský

Alces alces (Linnaeus, 1758)
Říše:
Animalia
Řád:
Cetartiodactyla
Čeleď:
Cervidae
los evropský
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody
Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Ekologie a biologie: Los je lesním sudokopytníkem s výraznou vazbou na mokřadní biotopy. V sousedním Polsku se vyskytují velké populace v národních parcích s rozsáhlými mokřinami (např. Biebrza). Na lokalitách vyžaduje dobře vyvinuté keřové patro, nevyhovují mu komerčně pěstované lesy.
Celkové rozšíření: Los má velmi rozlehlý areál zahrnující severní polovinu Evropy (souvislý areál končí v Polsku), Sibiř, Dálný Východ a podstatnou část Severní Ameriky. Americké a východoasijské populace bývají někdy řazeny do samostatného druhu Alces americanus (los americký).
Rozšíření v ČR: Původní populace byla vyhubena již ve středověku. Zhruba od 70. let 20. století k nám začali losi opět pronikat z Polska a založili malé stálé populace. Dnes se u nás vyskytuje trvale pouze okolo 20 losů, a to na Šumavě u Lipna a na Jindřichohradecku. Migrující jedinci se ale můžou objevit prakticky kdekoliv.
Ohrožení: V České republice patří mezi kriticky ohrožené druhy, jeho populace je velmi malá a bezprostředně ohrožená nelegálním odstřelem a srážkami s auty. Dříve pravidelné migrační trasy navíc přeťaly dálnice a výrazně omezily migrace z Polska.
Literatura: Anděra M. & Červený J. (2009): Velcí savci v České republice – Rozšíření, historie a ochrana. 1. Sudokopytníci. 87 pp., Národní muzeum, Praha.

Anděra M. Gaisler J. (2012): Savci České republiky – popis, rozšíření, ekologie, ochrana. Academia, Praha. 285 pp.