stužkovec jasanový

Ramalina fraxinea (Linnaeus) Ach.
Říše:
Fungi
Řád:
Lecanorales
Čeleď:
Ramalinaceae
stužkovec jasanový
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Druh se vyskytuje na široké škále substrátů, na kmenech, větvích a větévkách listnáčů, v lesích i na solitérních stromech na polích a kolem cest. V literatuře se nejčastěji uvádí, že Ramalina fraxinea roste na stromech s neutrální až basickou, úživnou borkou. Na lokalitách je druh častý zejména na javorech (Acer spp.), jasanech (Fraxinus excelsior), ořešácích (Juglans regia) a dubech (Quercus spp.). Jehličnany kolonizuje zřídka. Důležitou podmínkou pro výskyt je dostatečná vzdušná vlhkost lokality, i když v našich podmínkách je primárním faktorem spíše úroveň znečištění prostředí.
Celkové rozšíření: Ramalina fraxinea má cirkumboreální až temperátní rozšíření, zejména v otevřených lesích a parcích mírného pásma, s dostatkem vzdušné vlhkosti a s nízkým znečištěním. V ČR byl v součastnosti nejbohatší výskyt zaznamenán na Šumavě, malé populace, či spíše jednotlivé porostlé stromy jsou známy z Brd (Záběhlá), Orlických hor (Orlické Záhoří, Neratov), Západních Čech (Bečov, Chudenice), Vysočiny (Staré Ransko), Novohradských hor (Pohoří na Šumavě) a dalších míst.
Ohrožení: Druh patří do skupiny epifytů, které jsou velmi náchylné na znečištění ovzduší a také nadměrnou eutrofizaci. Pro výskyt druhu je důležitým předpokladem především přítomnost vhodných substrátů – starých až přestárlých listnatých stromů v řídkých lesích, parcích a stromořadích. Tyto lokality v poslední době z naší krajiny mizí.
Literatura: Černohorský Z., Servít M. & Nádvorník J. (1956): Klíč k určování lišejníků ČSR I. – Nakl. ČSAV.
Liška J., Palice Z. (2010): Červený seznam lišejníků České republiky (verze 1.1). – Příroda, Praha, 29: 3–66.
Smith et al. [eds.] (2009): The lichen flora of Great Britain and Ireland. – The British Lichen Society, London, 1046 pp.
Svoboda D. (2006): Návrh metodiky monitoringu pro lišejník Ramalina fraxinea (L.) Ach. – 11 p., Praha/ms., depon. in AOPK Praha.
Vězda A. & Liška J. (1999): Katalog lišejníků České republiky. – Bot. ústav AV ČR Průhonice.
Vondrová S. (1988): Zhodnocení dřívějšího a současného rozšíření epifytických zástupců rodu Ramalina v Čechách, diplomová práce. – 92 p., Praha/ms., [dipl. práce depon. in knih. kat. bot. PřF UK v Praze].
Autor popisu: David Svoboda a kol.

Holá E. 2012: Pracovní číselník lišejníků České republiky. Materiál pro AOPK ČR. (databáze)