hnědásek černýšový

Melitaea aurelia Nickerl, 1850
Říše:
Animalia
Řád:
Lepidoptera
Čeleď:
Nymphalidae
hnědásek černýšový
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Motýli České republiky. Rozšíření a ochrana I. Butterflies of the Czech Republic. Distribution and conservation I.. SOM, Praha
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Biotop: Výslunné skalní a sprašové stepi, lesostepi, opuštěné lomy, vysýchavé plochy v loukách, raně sukcesní xerotermní biotopy, především s jižní expozicí, porostlé krátkostébelnou a řídkou křovinatou vegetací. Živná rostlina housenek: Jitrocel prostřední ( Plantago medium ). Někdy bývají uváděny i rozrazily ( Veronica spp.) a černýše ( Melampyrum spp.). Vývoj: Jednogenerační (červen – červenec). Vajíčka jsou kladena v kupičkách na listy živných rostlin. Housenky žijí pospolitě a po přezimování již žijí jednotlivě. Protandrický druh. Přijímání potravy, nejčastěji na květech chrastavce ( Knautia spp.). V Čechách jsou většinou malé a izolované populace. Početné kolonie se vyskytují na některých lokalitách jihovýchodní Moravy (Bílé Karpaty).
Celkové rozšíření: Západopalearktický areál. Od východní poloviny Francie, přes Belgii po Balkánský poloostrov mimo Řecka. Na východ je rozšířen v jižním Polsku, Pobaltí, přes teplejší oblasti evropského Ruska po západní Sibiř, severní Kazachstán a Ťan-Šan.
Rozšíření v ČR: V minulosti rozšířen v teplejších oblastech na většině území. V Čechách recentně přežívá v Českém středohoří a na Lounsku. Na Moravě se vyskytuje především Býlích Karpatech kde vytváří početnější populace, méně pak na Znojemsku, Pálavě , v podhůří Chřibů a na několika lokalitách jihovýchodní Moravy.
Ohrožení: Druh je ohrožený na většině evropského areálu. Ohrožený zarůstáním lokalit, cíleným zalesňováním.
Péče o druh: Udržování stanoviště, kde se střídají plochy raných sukcesních stadií xerotermích biotopů s plochami dlouhostébelných trávníků. Podporovat extenzivní pastvu, výřez dřevin a mozaikovitou seč vysokostébečlných částí lokalit.
Literatura: Beneš J. & Konvička M.: Mapování a ochrana motýlů České republiky. www.lepidoptera.cz
Beneš J., Konvička M., Dvořák J., Fric Z., Havelda Z., Pavlíčko A., Vrabec V., Weidenhoffer Z. (eds.) (2002): Motýli České republiky: Rozšíření a ochrana I, II. 857 pp. SOM, Praha.
Autor popisu: Radek Janák

LAŠTŮVKA, Z.; LIŠKA, J. (2011). Komentovaný seznam motýlů České republiky. Annotated checklist of moths and butterflies of the Czech Republic (Insecta: Lepidoptera). Vydání 1. Brno: Biocont Laboratory . 148 s.