lišaj pupalkový

Proserpinus proserpina (Pallas, 1772)
Říše:
Animalia
Řád:
Lepidoptera
Čeleď:
Sphingidae
lišaj pupalkový
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Druh využívá celou škálu stepních a lesostepních biotopů, výslunné lemy lesa, lesní louky, ale také ruderální porosty jako silniční a železniční náspy, periferie měst, staré zahrady, či opuštěné lomy, výsypky a haldy. Obecně lze tedy říci, že dospělce lze nejsnáze zastihnout na xerotermích a subxerotermních biotopech s různými kvetoucími rostlinami, housenky pak na suchých vysokostébelných porostech se solitérními či malými skupinami živných rostlin. Larvy žijí především na listech různých druzích vrbovek a pupalkách, zřídka kypreji vrbici. Dospělci motýlů preferují jako zdroj nektaru výrazně vonící druhy bylin, jako je například hadinec obecný či šalvěj. Lišaj pupalkový je univoltinní druh s výskytem na konci května a v červnu (dle nadmořské výšky). O populační ekologii tohoto druhu neexistují relevantní zdroje. Jedná se o velmi mobilní druh, který je pravděpodobně schopen velmi rychle reagovat na jakékoliv změny biotopů.
Celkové rozšíření: Západopalearktický druh. Od Pyrenejského poloostrova, přes západní a střední Evropu, Apeninský poloostrov, Balkán, Malou Asii, Blízký východ po východní Afghánistán, západní Čínu a západní část Sibiře. V evropské části areálu druh v posledních dvou dekádách expanduje: jednotlivé exempláře nalezeny v jižní Anglii, Holandsku, severním Německu a v severním Rusku (Petrohrad); nově osídlil belgické Ardeny.
Rozšíření v ČR: V 60.–70. letech 20. století byl zaznamenám výrazný ústup druhu z mnoha lokalit, v posledních dvou desetiletích se druh naopak šíří a to i do hor. V současné době se objevuje jak v Čechách (střední, západní, severní i jižní), tak celé na Moravě. Jeho výskyt je většinou jen lokální.
Ohrožení: V posledních desetiletích se u nás lyšaj úspěšně šíří a počet lokalit na území ČR přibývá. Druh v současné době není přímo ohrožený.
Péče o druh: Plošné zarůstání lokalit druhu náletem nebo umělé zalesňování je hodnoceno negativně, stejně jako používání biocidů na lokalitě i v jejím okolí. Management lokalit je nutné provádět mimo dobu výskytu vajíček i larev druhu.
Literatura: Konvička M., Hula V. a Beneš J. (2006) Metodika monitoringu evropsky významného druhu lišaj pupalkový (Proserpinus proserpina). Unpubl. 5 pp. MS, Praha: AOPK ČR.
Macek et al, 2007: Motýli a housenky střední Evropy. Noční motýli I. Academia.
Autor popisu: Zdeněk Hanč

LAŠTŮVKA, Z.; LIŠKA, J.; ŠUMPICH, J. (2023). Motýli (Lepidoptera) Česka - aktualizovaný seznam druhů. Vyd. první. Brno: Mendelova univerzita v Brně. 108 s.