vrápenec velký

Rhinolophus ferrumequinum (Schreber, 1774)
Říše:
Animalia
Řád:
Chiroptera
Čeleď:
Rhinolophidae
vrápenec velký
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Savci České republiky - popis, rozšíření, ekologie, ochrana. Nakladatelství Academia
Stáhnout mapu

A Tribute to Bats ( Publikace vydaná při příležitosti konání 6. zasedání smluvních stran Dohody o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS) a 15. Mezinárodní konference o výzkumu netopýrů(IBRC) - Praha, 2010). Lesnická práce, s. r. o
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Atlas rozšíření savců v České republice: Předběžná verze. V. Letouni (Chiroptera) - část 1. Vrápencovití (Rhinolophidae), netopýrovití (Vespertilionidae - Barbastella barbastellus, Plecotus auritus, Plecotus austriacus). Národní muzeum, Praha.
Stáhnout mapu

Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany

Ekologie a biologie: Původně jeskynní druh, a to ve všech fázích životního cyklu. V posledních desetiletích je zřejmý trend jeho částečné synantropizace – podobně jako u vrápence malého obsazují letní samičí kolonie stále častěji vhodné půdy různých staveb. Jako zimoviště využívá tento druh podzemní prostory s příhodným mikroklimatem ( +6 až +11°C - jeskyně, ale také štoly a sklepy).
Loví především brouky a můry na loukách, pastvinách a okrajích listnatých lesů. Zimoviště se nacházejí poblíž letních úkrytů (délka přeletů obvykle nepřesahuje 30 km).
Celkové rozšíření: Palearktická oblast, rozšíření v Evropě určuje minimální průměrná roční teplota +10°C.
Rozšíření v ČR: Česká republika leží mimo souvislý areál rozšíření tohoto druhu, nálezy na našem území jsou zcela výjimečné a téměř výhradně ze zimovišť. Jedná se přitom pravděpodobně o náhodné zálety jedinců (samců) mimo areál stálého výskytu.
Ohrožení: Obecně lze říci. Že hlavním faktorem ohrožení tohoto druhu v Evropě je úbytek potravních stanovišť (změny zemědělského hospodaření. nahrazování listnatých lesů jehličnatými). ale také uzavírání podzemních prostor a rušení na zimovištích.
Péče o druh: Zabezpečení lokalit výskytu, především zimovišť (jeskyně, štoly, sklepy) a letních kolonií (půdy, případně sklepy budov).
Autor popisu: Vladimír Hanzal

Anděra M. Gaisler J. (2012): Savci České republiky – popis, rozšíření, ekologie, ochrana. Academia, Praha. 285 pp.