netopýr pobřežní

Myotis dasycneme (Boie, 1825)
Říše:
Animalia
Řád:
Chiroptera
Čeleď:
Vespertilionidae
netopýr pobřežní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Savci České republiky - popis, rozšíření, ekologie, ochrana. Nakladatelství Academia
Stáhnout mapu

A Tribute to Bats ( Publikace vydaná při příležitosti konání 6. zasedání smluvních stran Dohody o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS) a 15. Mezinárodní konference o výzkumu netopýrů(IBRC) - Praha, 2010). Lesnická práce, s. r. o
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Atlas rozšíření savců v České republice: Předběžná verze. V. Letouni (Chiroptera) - část 2. Netopýrovití (Vespertilionidae - rod Myotis). Národní muzeum, Praha.
Stáhnout mapu

Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany

Ekologie a biologie: V letním období obývá bažinaté oblasti nížin s dostatkem stojatých a pomalu tekoucích vod, nad kterými loví potravu. Letní kolonie samic (5-30 ks) jsou nalézány na půdách budov, někdy také v dutinách stromů, samci a mladé kusy se objevují v ptačích či netopýřích budkách. Netopýr pobřežní zimuje v jeskyních a štolách. Vzhledem k nedostatku podzemních prostor v oblastech letního výskytu je tento druh nucen za zimovišti vykonávat dosti dlouhé přesuny (až 330 km).
Celkové rozšíření: Netopýr pobřežní představuje reliktní prvek palearktické fauny s ostrůvkovitým výskytem mezi 48 a 60° severní šířky (od Holandska až po střední Sibiř).
Rozšíření v ČR: V České republice se netopýr pobřežní objevuje dosti vzácně na zimovištích v severním pohraničí státu (Jizerské hory, Krkonoše, ojediněle Broumovsko a Jeseníky), kam přilétá z přilehlých nížin středního Německa a Polska. Vcelku pravidelně bývá nalézán i na zimovištích v Moravském krasu. V této oblasti byl opakovaně zjištěn také letní výskyt netopýra pobřežního. V roce 1999 byla na jižní Moravě zaznamenána kojící samice, což prokazuje rozmnožování tohoto druhu na území ČR.
Ohrožení: Obecně může být netopýr pobřežní ohrožen zánikem mokřadních biotopů, v podmínkách ČR je hlavním faktorem uzavírání podzemních prostor a rušení na zimovištích.
Péče o druh: Zabezpečení lokalit výskytu, především zimovišť (jeskyně, štoly, sklepy) a letních kolonií (půdy), zachování dostatečného množství dutých stromů a mokřadních oblastí.
Autor popisu: Vladimír Hanzal

Anděra M. Gaisler J. (2012): Savci České republiky – popis, rozšíření, ekologie, ochrana. Academia, Praha. 285 pp.