slíďák dřevomilný

Acantholycosa lignaria (Clerck, 1757)
Říše:
Animalia
Řád:
Araneae
Čeleď:
Lycosidae
slíďák dřevomilný
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Catalogue of spiders of the Czech Republic. Peres, Praha
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Morfologický popis: Samice 8 mm, samec 7 mm. Celkové zbarvení strakaté, hlavohruď černá se světlou podélnou roztřepanou páskou a bílými skvrnami na okrajích, nohy kontrastně světle a černě kroužkované (typickým znakem je řada 4 – 6 silných trnů na předních tibiích). Zadeček téměř černý, po bocích světle skvrnitý, uprostřed s podélnou páskou tvořenou bílými a černými skvrnami. Možná záměna s podobně zbarvenými druhy rodu Pardosa(odlišení podle počtu ostnů na předních tibiích). Biologie a stanovištní podmínky: Chladnomilný druh horských poloh, na světlinách horských lesů, zejména na suchých padlých kmenech stromů. Preferuje dříví dlouhodoběji srovnané do „metrů“ (tzv. metrové dříví) a povalové chodníky – na takovýchto místech se vyskytuje často ve velkém počtu. Při vyrušení rychle uniká do štěrbin a pod uvolněnou kůru. Výskyt dospělců: VI-VIII.
Celkové rozšíření: Palearktický druh.
Rozšíření v ČR: U nás vzácný (Šumava, Orlické hory, Beskydy).
Ohrožení: Tento štíhlý slíďák s dlouhýma nohama žije výhradně na pokáceném dřevě. Ohrožen je tak především nevhodným lesním hospodařením, při kterém dochází k odstraňování padlých či pokácených kmenů stromů. Jelikož preferuje metrové dříví, jeho stavy může snížit i používání pesticidů, kterými jsou plnometry dřeva často sypány (a které vždy vyhubí dříve predátory než vlastní dřevokazný hmyz).
Péče o druh: Zamezit velkoplošnému odstraňování suchých padlých či pokácených kmenů stromů z lesního podrostu. Je třeba se také vyhnout přílišnému zahušťování lesa dřevinami, aby se zachovaly potřebné světliny. Ve všech oblastech jeho výskytu zakázat používání pesticidů.
Literatura: Buchar J. & Kůrka A. (2001): Naši pavouci. Praha: Academia, vyd. 2., 162 s.
Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of Spiders of the Czech Republic. Peres, Praha, 351 pp.
Chytrý M., Kučera T., Kočí M., Grulich V. & Lustyk P. (eds) (2010): Katalog biotopů České republiky. Ed. 2. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Praha.
Řezáč M., Kůrka A., Růžička V., Heneberg P. (2015): Red List of Czech Spiders:3rd edition, adjusted according to evidence-based national conservation priorities. Biologia, 70(5): 645–666. DOI: 10.1515/biolog-2015-0079
Kůrka A., Řezáč M., Macek R., Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Praha: Academia, vyd. 1., 621 s.
Autor popisu: Kristýna Chmelová

ŘEZÁČ, M.; RŮŽIČKA, V. (2024). An updated checklist of spiders of Czechia. https://www.arachnology.cz/checklist-of-spiders-of-Czechia-26.html accessed on 5. 2. 2024.