čmelák klamavý

Bombus confusus Schenck, 1859
Říše:
Animalia
Řád:
Hymenoptera
Čeleď:
Apidae
čmelák klamavý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Biotop: Otevřené suché trávníky různého typu s nízkými keři, s pestrou vegetací bylin a s kontinuální pastvou, či jinak narušenou a disturbovanou vegetací. Potrava: dospělci se živí nektarem z kvetoucích rostlin. Larvy jsou krmeny pylem a nektarem z různých druhů rostlin (polylektický druh). Vývoj: Eusociální druh, královna zakládá hnízdo během jara. Jedna a více generací dělnic (květen–srpen). Hnízdí v hrabance i v opuštěných zemních chodbách od hlodavců.
Celkové rozšíření: Středoevropský druh. Střední a částečně jižní Evropa, na východ k Černému moři. V Celé Evropě druh rychle mizí a na Evropském červeném seznamu IUCN je zařazen jako zranitelný druh. Jedna barevná, geneticky podmíněná forma (forma paradoxus) tohoto druhu již zcela vyhynula v celém areálu rozšíření (původně byla i u nás).
Rozšíření v ČR: V ČR původně široce rozšířený druh s lokálním výskytem na pasených biotopech. Od padesátých a šedesátých let rychlý ústup z většiny území ČR. V současné době se druh vyskytuje velmi vzácně na jižní Moravě, v Českém Středohoří a nejsilnější populace je zřejmě v Doupovských horách ve vojenském prostoru a jeho nejbližším okolí.
Ohrožení: Druh je ohrožen zánikem a změnou managementu, zarůstáním nebo zalesňováním vhodných biotopů. Počet lokalit výskytu neustále ubývá.
Péče o druh: Druh vyžaduje kontinuální disturbanční zásahy, které udržují vhodnou skladbu bylinného porostu na otevřených biotopech. Optimální je zřejmě občasné shrnutí drnu buldozerem či jinou těžkou technikou (případně automobily nebo tanky atd.) Na skalnatých biotopech je vhodným mamagementem extenzivní pastva a vyřezávání dřevin. Protože současné populace jsou značně izolované, měl by budoucí plán na záchranu tohoto druhu počítat s obnovením původních stanovišť výskytu rozšířením plochy stepních trávníků a rozšířením extenzivní pastvy bez ohradníků s pasáčkem, kdy dochází k menší eutrofizaci biotopu a většímu sešlapu.
Literatura: Macek J., Straka J., Bogusch P., Dvořák L., Bezděčka P., Tyrner P. (2010): Blanokřídlí České republiky I. – Žahadloví., 524 pp., Academia, Praha.
Nieto, A., Roberts, S.P.M., Kemp, J., Rasmont, P., Kuhlmann, M., García Criado, M., Biesmeijer, J.C., Bogusch, P., Dathe, H.H., De la Rúa, P., De Meulemeester, T., Dehon, M., Dewulf, A., Ortiz-Sánchez, F.J., Lhomme, P., Pauly, A., Potts, S.G., Praz, C., Quaranta, M., Radchenko, V.G., Scheuchl, E., Smit, J., Straka, J., Terzo, M., Tomozii, B., Window, J., Michez, D., 2014. European Red List of Bees., 84 pp., Publication Office of the European Union, Luxembourg.
Rasmont P., Franzén M., Lecocq T., Harpke A., Roberts S.P.M., Biesmeijer J.C., Castro L., Cederberg B., Dvorák L., Fitzpatrick Ú., Gonseth Y., Haubruge E., Mahé G., Manino A., Michez D., Neumayer J., Ødegaard F., Paukkunen J., Pawlikowski T., Potts S.G., Reemer M., J. Settele, J. Straka, Schweiger O. (2015): Climatic Risk and Distribution Atlas of European Bumblebees., 246 pp., Biorisk 10 (Special Issue).
Autor popisu: Jakub Straka

Bogusch P., Straka J. & Kment P. (eds.) 2007: Annotated checklist of the Aculeata (Hymenoptera) of the Czech Republic and Slovakia. Komentovaný seznam žahadlových blanokřídlých (Hymenoptera: Aculeata) České republiky a Slovenska. Acta Entomologica Musei Nationalis Pragae, Supplementum 11: 1-300 (in English and Czech).