rašeliník širolistý

Sphagnum platyphyllum (Lindb. ex Braithw.) Sull. ex Warns
Říše:
Plantae
Řád:
Sphagnales
Čeleď:
Sphagnaceae
rašeliník širolistý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Zvodnělé části lučních rašeliništ, okraje rybníků a rákosiny, roste většinou ponořený ve vodě.
Celkové rozšíření: Holarktický druh. V ČR v současné době druh roste na jedné lokalitě na Třeboňsku (PR Staré jezero) a na třech lokalitách na Vysočině (PR Na Oklice, PP U Tučkovy hájenky a PR Meandry Svratky u Milov).
Ohrožení: Vzhledem k tomu, ze druh vyhledává otevřené vodní deprese, je ohrožen především změnami ve vodním režimu a poklesem spodní vody. Dalším negativním faktorem je sukcese, kdy dochází k postupnému zapojování bylinného patra a následné ztráty heterogenity terénu.
Literatura: Kučera J. et al. (2016): Zajímavé bryofloristické nálezy XXVI. – Bryonora 58. Navrátilová J. & Navrátil J. (2005): Stanovištní nároky některých ohrožených a vzácných rostlin rašelinišť Třeboňska. – Zprávy Čes. Bot. Společ. 40: 279–299.
Pilous Z. (1971): Flora ČSSR, Mechy rašeliníkové. – Academia, Praha, 412 p.
Růžička I. et Novotný I. (2006): Nový bryofl oristický materiál z Českomoravské vrchoviny – doplňky za léta 1961–2004. – Acta Rer. Natural., 2: 9–18.
Štechová T., Manukjanová A., Vicherová E. & Kučera J. (2013): Výskyt vzácných a ohrožených druhů rašeliníků na Třeboňsku. – Sborník Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Přír. Vědy, 53: 120–127.
Štechová T., Peterka T., Lysák F., Bradáčová J., Holá E., Hradílek H., Kubešová S., Novotný I., Bartošová V., Velehradská T. & Kučera J. (2014): Významné mechorosty rašelinišť na Českomoravské vrchovině na prahu 21. století. – Acta rerum naturalium 17: 7–32.
Autor popisu: Táňa Štechová

Kučera J. 2012: Pracovní číselník mechorostů České republiky. Materiál pro AOPK ČR. (databáze)