Ekologie a biologie:
Klouzek žlutavý je druh ektomykorhizní s borovicemi se dvěma jehlicemi ve svazečku, rostoucí na kyselých půdách, zejména v přechodových rašeliništích, od pahorkatiny do hor, vždy v porostu rašeliníku. Vyskytuje se také na velmi vlhkých místech kolem rybníků a vzácněji i na podmáčených místech v kulturních lesích. Vytváčí poměrně drobné a štíhlé rourkaté plodnice žlutavé barvy se slizkou prstenovitou zónou na třeni, často se na lokalitách vyskytuje hromadně.
Celkové rozšíření:
Klouzek žlutavý roste na území ČR roztroušeně až vzácně, častěji ve vyšších polohách. K oblastem jeho výskytu patří Krušné hory, Plzeňsko, Křivoklátsko, Šumava, Táborsko, Třeboňsko, Českolipsko, Jizerské hory, Krkonoše, Železné hory nebo Žďárské vrchy.
Ohrožení:
Jako mnoho ektomykorhizních druhů byl pravděpodobně i klouzek žlutavý negativně ovlivněn nepříznivou imisní situací ve 2. polovině 20. století. Mimo chráněná území je ohrožen likvidací, odvodňováním a fragmentací vhodných biotopů.
Literatura:
Antonín V. & Bieberová Z. (1995): Chráněné houby České republiky, EkoCentrum Brno, 88 pp.
Šutara J. et Janda V. (2006): Suillus flavidus (Fr.: Fr.) J. S. Presl. - In: Holec J. et Beran M. (eds.), Červený seznam hub (makromycetů) České republiky. Příroda, Praha, 24: 212-213
Zelený L. (2006): Zpráva o výsledcích ověřování lokalit klouzku žlutavého Suillus flavidus. Ms.
Fraiture A. & Otto P. (eds., 2015): Distribution, ecology and status of 51 macromycetes in Europe. - Scripta Botanica Belgica 51: 1-247.