bažinník kostrbatý

Paludella squarrosa (Hedw.) Brid.
Říše:
Plantae
Řád:
Bryales
Čeleď:
Meesiaceae
bažinník kostrbatý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Dvoudomý druh, velmi vzácně plodný. Roste na bázemi bohatších rašeliništích a prameništích s vyšší hladinou spodní vody, kde osidluje vlhká, ale lehce vyvýšená mikrostanoviště (okraje zvodnělých depresí apod.).
Celkové rozšíření: Cirkumpolární druh zasahující až do Japonska, Jižní Afrika. Ve střední Evropě považován za glaciální relikt. V ČR byl druh recentně ověřen na 18 lokalitách, z nichž 14 leží na území Českomoravské vrchoviny, další 4 jsou rozptýlené po zcela odlišných oblastech ČR: Šumava, Slavkovský les, Orlické hory a Nízký Jeseník.
Ohrožení: Jedná se o konkurenčně slabý druh, který při jakýchkoli změnách podmínek (zvýšení obsahu živin, pokles hladiny spodní vody, nevhodný management) rychle ustupuje silnějším druhům, především rašeliníkům. Většina lokalit je vyhlášená jako MZCHÚ, ale několik lokalit nemá žádný status ochrany (Poutnov, Staviště, Odranec, Panská). V bezprostředním ohrožení je zřejmě jediná populace druhu, a to na lokalitě Radešínská Svratka. Druh zde roste na malém prameništi, které bylo před několika lety osázeno smrkem. Pokud nedojde k likvidaci výsadby a započetí pravidelného obhospodařování, je populace odsouzena k zániku.
Literatura: Ekrtová E., Ekrt L., Štechová T. et Holá E. (2014): Botanický inventarizační průzkum (cévnaté rostliny, vegetace, mechorosty) PR Na Podlesí. Ms., depon in Krajský úřad Vysočina, Jihlava.
Růžička I. et Novotný I. (2006): Nový bryofl oristický materiál z Českomoravské vrchoviny – doplňky za léta 1961–2004. – Acta Rer. Natural., 2: 9–18.
Štechová T., Holá E., Gutzerová N., Hradílek Z., Kubešová S., Lysák F., Novotný I. et Peterka T. (2010a): Současný stav lokalit druhů Meesia triquetra a Paludella squarrosa (Meesiaceae) v České Republice. – Bryonora, 45: 1–11.
Štechová T., Peterka T., Lysák F., Bradáčová J., Holá E., Hradílek H., Kubešová S., Novotný I., Bartošová V., Velehradská T. & Kučera J. (2014): Významné mechorosty rašelinišť na Českomoravské vrchovině na prahu 21. století. – Acta rerum naturalium 17: 7–32.
Autor popisu: Táňa Štechová

Kučera J. 2012: Pracovní číselník mechorostů České republiky. Materiál pro AOPK ČR. (databáze)