Ekologie a biologie:
Hlívovec ostnovýtrusý je charakteristický a nezaměnitelný druh přírodě blízkých porostu s přítomností padlých kmenů jilmů, na které je ve střední Evropě přísně vázán. Je to saprotrofní druh, rostoucí na padlých, výjimečně i odumřelých stojících kmenech různých druhů jilmů, a to jednak v pahorkatinných až horských suťových lesích, jednak v tvrdých luzích. Tvoří nezaměnitelné, jednotlivě nebo v malých skupinách až chudých trsech rostoucí masité lupenaté plodnice, význačné růžovým zbarvením, želatinózní pokožkou klobouku a ovocnou vůní.
Celkové rozšíření:
Hlívovec ostnovýtrusý je velmi vzácný druh, v České republice v současnosti známý z přibližně 10 lokalit na Šumavě, v Českém lese, v údolí Berounky, v Hrubém Jeseníku a v oblasti soutoku Moravy a Dyje na jv. Moravě.
Ohrožení:
Celkově malý počet lokalit, plošný ústup jilmu z přírody vlivem grafiózy, intenzifikace lesního hospodaření a vyklízení odumřelého dřeva z porostů přirozených lesů.
Literatura:
Antonín V. & Bieberová Z. (1995): Chráněné houby České republiky, EkoCentrum Brno, 88 pp.
Kotlaba F. (ed., 1995): Červená kniha ohrozených a vzácnych druhov rastlín a živočíchov SR a ČR. Sv. 4. Sinice a riasy, huby, lišajníky, machorasty. – Príroda, Bratislava, 220p.
Antonín V. (2006): Rhodotus palmatus (Bull.: Fr.) Maire. - In: Holec J. et Beran M. (eds.), Červený seznam hub (makromycetů) České republiky. Příroda, Praha, 24: 200.