Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody
Grafy
Ekologie a biologie:Kuřátka květáková se vyskytují v květnatých bučinách pahorkatinného a podhorského stupně, také v teplomilných doubravách a dubohabřinách, popř. v náhradních společenstvech - kulturních smrčinách a borech. Jde o ektomykorizní druh, tvořící nápadné masité keříčkovitě větvené plodnice s růžovými špičkami.
Celkové rozšíření:Ještě v 50. letech 20. století byla v některých oblastech ČR kuřátka květáková natolik běžná, že byla prodávána na trzích. Od 60. let však prodělal tento druh spolu s většinou ostatních ektomykorhizních druhů kuřátek (Ramaria) i dalších citlivých druhů značný ústup, zřejmě následkem tzv. kyselých dešťů. V současnosti je u nás velmi vzácný a na zbylých stanovištích jen zřídka tvoří plodnice. Vyskytuje se řídce roztroušen po celém území ČR, zejména v teplejších oblastech.
Ohrožení:Dnes je ohrožen zejména necitlivými zásahy v lesích, např. fragmentací biotopů a degradací jejich vodního režimu.
Literatura:Jindřich O. (2006): Ramaria botrytis (Pers.: Fr.) Ricken. - In: Holec J. et Beran M. (eds.), Červený seznam hub (makromycetů) České republiky. Příroda, Praha, 24: 195.
Autor popisu:Dvořák D.
Česká vědecká společnost pro mykologii. 2013: Číselník hub České republiky