mlok skvrnitý

Salamandra salamandra (Linnaeus, 1758)
Říše:
Animalia
Řád:
Salamandroidea
Čeleď:
Salamandridae
mlok skvrnitý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Atlas rozšíření obojživelníků České republiky. AOPK ČR
Stáhnout mapu

Atlas rozšíření obojživelníků v České republice. Atlas of Czech amphibians. Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha
Stáhnout mapu

Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Ekologie a biologie: Druh s výraznou vazbou na listnaté lesy středních a vyšších poloh. Biotopově je poměrně náročný, vyžaduje hojnou přítomnost pramenů, drobných potůčků a studánek, dostatečný bylinný podrost a dostatečnou nabídku úkrytů. Nejhojnější jsou v bučinách a doubravách. Méně často žijí ve smíšených lesích a jasanoolšových luzích podél toků. K rozmnožování vyhledává zejména drobné, nezarybněné potůčky, tůňky, studánky, méně i různé lesní strouhy.
Celkové rozšíření: Evropský areál, zejména ve vyšších polohách, přes Balkánský poloostrov a Karpaty až k atlantickému pobřeží, na sever od severního Německa, na jih až po jižní Španělsko, jižní Itálii a Peloponéský poloostrov.
Rozšíření v ČR: V ČR žijí roztroušeně až hojně především ve středních a vyšších polohách. V hlavních nížinných oblastech žijí jen okrajově nebo ojediněle, stejně tak i v jižní polovině území Čech.
Ohrožení: Tento druh celkově není hodnocen jako ohrožený, avšak zjevně ubývá (IUCNredlist.org). Úbytek je patrný i na našem území. Úbytek mloků u nás je spojován především s nešetrným lesnickým hospodařením: odvodňování lesů, zatrubňování drobných vodotečí, velkoplošné kácení a vznik velkých pasek, přeměna listnatých lesních porostů na jehličnaté monokultury, chemizace v lesnictví. Mlok skvrnitý také velmi trpí umělým zarybňováním potoků pstruhy.

Jeřábková L. (2017) Pracovní číselník obojživelníků AOPK ČR