bařinatka obrovská

Calliergon giganteum (Schimp.) Kindb.
Říše:
Plantae
Řád:
Hypnales
Čeleď:
Calliergonaceae
bařinatka obrovská
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Dvoudomý, pouze vzácně plodný druh. Preferuje neutrální či bázemi bohatší stanoviště. Roste částečně nebo zcela ponořen ve vodě, proto větší populace najdeme pouze na lokalitách s trvale vysokou hladinou spodní vody. Zbytky populací se však vzácně vyskytují i na sušších lokalitách, kde druh přežívá ve zvodnělých stružkách a terénních depresích.
Celkové rozšíření: Holarktický druh, nejjižněji zasahuje zhruba k 30. rovnoběžce. Centrum výskytu druhu bylo v minulosti především na Českomoravské vrchovině, v Polabí a na Českolipsku. Jinak se druh vyskytoval roztroušeně na vhodných biotopech po celé ČR. V současné době je známo 52 recentních lokalit, přibližně polovina z nich je soustředěna v oblasti Českomoravské vrchoviny, hojnější výskyt byl zaznamenán také na Šumavě a ve Slavkovském lese, jinak se jedná spíš o ojedinělé výskyty – Blatensko, Třeboňsko, Brdy, Krušné hory, Českolipsko, Polabí, Orlické hory, Nízký Jeseník, Moravskoslezské Beskydy.
Ohrožení: C. giganteum je ohrožen především změnami ve vodním režimu – při trvalém poklesu hladiny spodní vody a následném zarůstání a zazemňování terénních depresí rychle ustupuje konkurenčně silnějším druhům. Dalším negativním faktorem je acidifikace stanovišť – v kyselejších podmínkách daleko hůře odolává konkurenčnímu tlaku rašeliníků.
Literatura: Hájková P. a Hájek M. (2001): Vzácné a zajímavé mechorosty rašelinišť a pramenišť Moravskoslovenského pomezí. Bryonora, Praha, 28: 10-14.
Kučera J. [ed]. (2007): Zajímavé bryofloristické nálezy IX. – Bryonora 39: 52-55.
Kučera J. [ed]. (2011): Zajímavé bryofloristické nálezy XVIII.. – Bryonora 48: 59–67.
Kučera J., Buryová B., Hradílek Z., Marková I., Loskotová E. (2003): Mechorosty zaznamenané během 16. bryologicko-lichenologických dnů v Kameničkách (CHKO Žďárské vrchy). Bryonora: 17–23.
Kučera, J., Váňa, J., Hradílek, Z., (2012): Bryophyte flora of the Czech Republic: updated checklist and Red List and a brief analysis, [Bryoflóra České republiky: aktualizace seznamu a červeného seznamu a stručná analýza]. – Preslia 84: 813-850.
Autor popisu: Táňa Štechová

Kučera J. 2012: Pracovní číselník mechorostů České republiky. Materiál pro AOPK ČR. (databáze)