baňatka Geheebova

Brachythecium geheebii Milde
Říše:
Plantae
Řád:
Hypnales
Čeleď:
Brachytheciaceae
baňatka Geheebova
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Dvoudomý druh. Sporofyty jsou nalézány vzácně. Pohlavně se rozmnožuje pomocí jemně papilnatých cca 14–20 µm velkých výtrusů. Roste na bázích listnáčů, zejména buků, jeřábů a klenů v montánních až subalpínských polohách. Příležitostně je nacházen též na neutrálních epilitických substrátech poblíž těchto dřevin, typicky s druhem Anomodon rugelii.
Celkové rozšíření: Druh Brachythecium geheebii je svým výskytem vázán zejména na Evropu, dále se vyskytuje také v Asii. Roste v jižní Skandinávii , v horách střední Evropy (od Západních Alp po východní Karpaty), na Kavkaze a jižním Uralu, vzácně zasahuje až do střední Asie. V poslední době byl zaznamenán také v mediteránní oblasti. V České republice se tento druh v minulosti vyskytoval mnohem častěji než dnes zejména v horských oblastech. Časem pravděpodobně značně ustoupil vlivem zhoršující se kvality podmínek prostředí. Recentní údaje jsou z Hrubého Jeseníku (Velká kotlina, Františkova myslivna), Rabštejna u Rýmařova, Krkonoš (Pančavská jáma) a Šumavy (Hraničník u N. Pece). V posledních letech byl druh nalezen také v Českém lese (Malý zvon, Na požárech, Starý Herštejn).
Ohrožení: Druh roste na borce listnatých stromů, proto mezi nejvýznamnější ohrožující faktory patří obecně lesní hospodaření, znečištění ovzduší a nenadálé disturbance. Vzhledem k postupnému zlepšování kvality ovzduší přestávají být ohrožujícím faktorem imise. Nejvýznamnějším ohrožujícím faktorem se tak momentálně jeví hospodaření v porostech s výskytem druhu (zejména plošné kácení), které vede k destrukci substrátu a ke změně světelných a vlhkostních poměrů na lokalitě.
Literatura: Hallingbäck T., Hedenäs L. (2014): Brachythecium geheebii, Lockgräsmossa. – In: Artfakta ArtDatabanken. – http://artfakta.artdatabanken.se/taxon/781 [návštěva 28. 10. 2016].
Ignatov M.S., Milyutina I.A. (2010): The genus Brachythecium (Brachytheciaceae, Musci) in Russia: comments on species and key for identification. – Arctoa 19: 1-30.
Kučera J. (2007): Brachythecium geheebii. – In: Jan Kučera (ed.): Zajímavé bryofloristické nálezy X. – Bryonora 40: 41-43.
Kučera J., Zmrhalová M., Shaw B., Košnar J., Plášek V., Váňa J. (2009): Bryoflora of the selected localities of the Hrubý Jeseník Mts summit regions. – Čas. Slez. Muz. Opava (A), 58: 115-167.
Kučera J.. (2010): Brachythecium Schimp. – baňatka. Verze 1.0.1 (25.1.2010). – In: Kučera J. (ed.), Mechorosty České republiky – on-line klíče, popisy a ilustrace. – http://bryoweb.bf.jcu.cz/klic [návštěva 28. 10. 2016].
Kučera J. (2013): Závěrečná zpráva z bryologické inventarizace lokality Pančavská jáma v Labském dole v Krkonoších. – Ms. [depon in: Správa NP Krkonoše, Vrchlabí].
Kučera, J., Váňa, J., Hradílek, Z., (2012): Bryophyte flora of the Czech Republic: updated checklist and Red List and a brief analysis, [Bryoflóra České republiky: aktualizace seznamu a červeného seznamu a stručná analýza]. – Preslia 84: 813-850.
Mudrová R. (2011): Inventarizační botanický průzkum PR Malý zvon. – Ms. [Depon. in: CHKO Český les, Přimda]
Mudrová R. (2015): Inventarizační botanický průzkum PR Starý Herštejn. – Ms.. [Depon. in: CHKO Český les, Přimda]
Orgaz J.D., Cano M.J. & Guerra J. (2012): A taxonomic study of genus Brachythecium Schimp. (Brachytheciaceae, Bryophyta) in the Mediterranean region. – Nova Hedwigia 95: 295–318.
Sova P. (2013): Inventarizační průzkum NPP Na Požárech z oboru bryologie. – Ms. [Depon. in: AOPK, Praha.
Autor popisu: Julie Jandová

Kučera J. 2012: Pracovní číselník mechorostů České republiky. Materiál pro AOPK ČR. (databáze)