sova pálená

Tyto alba (Scopoli, 1769)
Říše:
Animalia
Řád:
Strigiformes
Čeleď:
Tytonidae
sova pálená
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice 2014 - 2017. AVENTINUM s.r.o.
Stáhnout mapu

Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice 2001 - 2003. AVENTINUM s.r.o.
Stáhnout mapu

Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice 1985 - 1989.. Nakladatelství a vydavatelství H et H. Jinočany
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Výrazně synantropní druh – hnízdící na různých lidských stavbách, především zemědělského charakteru. Je striktně vázána na otevřenou zemědělskou krajinu, lesům se vyhýbá.Sova pálená je u nás do značné míry potravně závislá na populaci hraboše polního, její hlavní kořisti. Dále je schopna ulovit i jiné malé obratlovce, včetně ptáků a chytá také hmyz.Jedná se o stálý druh
Celkové rozšíření: Kosmopolitní druh s obrovským areálem – hnízdí na všech kontinentech (vyjma Antarktidy).
Rozšíření v ČR: Sova pálená je druh, který v průběhu druhé poloviny dvacátého století, na našem území výrazně ustoupil. Dříve hnízdila téměř po celém území, především v nížinách a středních polohách. V současnosti u nás sova pálená hnízdí především v nejteplejších nížinách, jako je Polabí, Poohří a Moravské úvaly. Hnízdiště ve středních polohách se u nás velmi omezeně zachovaly především v jižních a východních Čechách.
Ohrožení: V České republice ohrožený druh, za silným ústupem tohoto druhu lze nalézt kombinaci mnoha faktorů. Souhrnně lze problematiku rozdělit do dvou základních okruhů: nejzásadnější okruh je pravděpodobně nedostatečná a nestabilní potravní nabídka. V moderní zemědělské krajině totiž populace hrabošů podléhají silným a plošným populačním výkyvům, které sovám páleným velmi znesnadňují efektivní rozmnožování a přežívání zimních období. Druhým významným okruhem negativních faktorů je vysoká míra úmrtnosti sov pálených, zapříčiněná například predací kunou skalní nebo kolizemi s dopravními prostředky. Velmi významným faktorem úmrtnosti sov pálených jsou také tak zvané antropogenní pasti, jako jsou komíny a různé roury a dutiny ve stavbách a nádrže, kam sovy vlezou a už nevylezou ven.

MIKULÁŠ I. (2020): Seznam ptáků České republiky. Faunistické informace dle VAVŘÍK, M.; Faunistická komise ČSO. Seznam ptáků České republiky: Checklist of birds of the Czech Republic. Dostupné online <http://fkcso.cz/cz-list.htm>. Nomenklatura dle IOC World Bird List Version 10.1 IOC World Bird List (v 10.1) [online]. Dostupné online <https://www.worldbirdnames.org>.