Lullula arborea
- ISOP Portál
- Druhy
- Seznam druhů
- Karta druhu
skřivan lesní
Lullula arborea (Linnaeus, 1758)
Říše:
Animalia
Řád:
Passeriformes
Čeleď:
Alaudidae
Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody
Atlasy a areály rozšíření v ČR
Monitoring druhů přílohy I směrnice o ptácích a ptačích oblastí v letech 2011-2013. Příroda, č. 33.. AOPK ČR
Stáhnout mapu
Monitoring druhů přílohy I směrnice o ptácích a ptačích oblastí v letech 2008-2010. Příroda, č. 33.. AOPK ČR
Stáhnout mapu
Monitoring druhů přílohy I směrnice o ptácích a ptačích oblastí v letech 2005-2007. Praha, AOPK ČR
Stáhnout mapu
Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice 1985 - 1989.. Nakladatelství a vydavatelství H et H. Jinočany
Stáhnout mapuGrafy
Hodnocení stavu z hlediska ochrany
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany
Ekologie a biologie:
Nenápadně hnědavě zbarvený pěvec, s tmavými skvrnkami, podobný skřivanu polnímu. Na hlavě má nepříliš výrazně vztyčené peří, ocas je krátký s bělavými špičkami. Lze ho zaznamenat hlavně díky jeho nádhernému zpěvu, který přednáší velmi často i v noci, za letu nebo při sezení na větvi.
U nás obývá především otevřená místa v borových lesích na písčitých podkladech, vřesoviště, výslunné stráně, ale i staré sady a vinohrady.
Celkové rozšíření:
Jeho rozšíření je vázáno na západní Palearkt, tedy především Evropu. Výskyt je mozaikovitý, na severu zasahuje pouze do jižní poloviny Skandinávie, v Británii je omezen na západní pobřeží. Většina evropské populace je soustředěna na Iberském poloostrově a na Balkáně, kde dosahuje největších populačních hustot, jinde se vyskytuje spíše roztroušeně.
Početnost vykazuje značné kolísání v různých regionech a je závislá na více faktorech, např. na povětrnostních podmínkách v průběhu zimování. Změny využívání hnízdního prostředí však způsobily trvalý pokles ve většině států Evropy.
Rozšíření v ČR:
Skřivan lesní se u nás vyskytuje v Čechách ve vhodném prostředí roztroušeně, na Moravě spíš vzácně. Hojněji doposud hnízdí v borových lesích pískovcových oblastí středních a severních Čech, podstatně vzácnější je v současnosti v pohraničních horách.
V posledních desetiletích dochází k poklesu početnosti na většině území České republiky, pouze v některých bývalých vojenských prostorech byly prokázány stabilní stavy.
Zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny řadí druh mezi zvláště chráněné v kategorii silně ohrožené.
Ohrožení: Druh je ohrožován úbytkem vhodných stanovišť.
Péče o druh: Ochrana a management stanovišť, které druh vzužívá k hnízdění
Autor popisu: Eva Vojtěchovská, Lenka Tomášková
MIKULÁŠ I. (2020): Seznam ptáků České republiky. Faunistické informace dle VAVŘÍK, M.; Faunistická komise ČSO. Seznam ptáků České republiky: Checklist of birds of the Czech Republic. Dostupné online <http://fkcso.cz/cz-list.htm>. Nomenklatura dle IOC World Bird List Version 10.1 IOC World Bird List (v 10.1) [online]. Dostupné online <https://www.worldbirdnames.org>.