poštolka rudonohá

Falco vespertinus Linnaeus, 1766
Říše:
Animalia
Řád:
Falconiformes
Čeleď:
Falconidae
poštolka rudonohá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice 1985 - 1989.. Nakladatelství a vydavatelství H et H. Jinočany
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Stepní až lesostepní druh, který se částečně adaptoval na kulturní step čili zemědělskou krajinu. Pro hnízdění obsazuje hnízda krkavcovitých ptáků, nejraději havranů a často hnízdí více párů po hromadě.V potravě převládá velký hmyz a drobní savci. Často loví více jedinců poštolek najednou. Obvyklé je u nich i potravní pirátství, kdy obírají o kořist jiné druhy ptáků lovících na téže lokalitě. Loví nejen na zemi, ale i za letu, kdy kořist chytá do pařátů.Přísně tažný druh, zimuje až v jižní Africe.
Celkové rozšíření: Eurasijský hnízdní areál – od Panonské oblasti ve střední Evropě, až po Mongolsko. Není nutně teplomilným druhem, na sever její hnízdní areál zasahuje až k Bílému moři.
Rozšíření v ČR: U nás uváděna jako vyhynulá. Pravidelně však přes naše území v menších počtech protahují a objevují se při pohnízdní potulce (zejména na jižní a střední Moravě). ČR se v současnosti nachází za hranicí hnízdního areálu poštolky rudonohé, v průběhu dvacátého století hnízdily i v Moravských úvalech, zcela výjimečně i v Čechách.
Ohrožení: Celosvětově ubývající druh. Omezení hnízdního areálu a úbytek početnosti je zřejmě zapříčiněn změnami v zemědělském hospodaření a v přeměně krajiny. Vlivem intenzivního zemědělského hospodaření došlo k výraznému snížení potravní nabídky v podobě úbytku velkého hmyzu. Také došlo k výraznému omezení nabídky hnízdních příležitostí, protože z volné krajiny zmizely kolonie havranů, kteří zřejmě trpí podobným problémem nedostatečné potravní nabídky. Vzhledem k tomu, že poštolka rudonohá je dálkový migrant, zásadní roli hrají také negativní faktory v průběhu tahu a na zimovištích (například přímé zabíjení člověkem).

MIKULÁŠ I. (2020): Seznam ptáků České republiky. Faunistické informace dle VAVŘÍK, M.; Faunistická komise ČSO. Seznam ptáků České republiky: Checklist of birds of the Czech Republic. Dostupné online <http://fkcso.cz/cz-list.htm>. Nomenklatura dle IOC World Bird List Version 10.1 IOC World Bird List (v 10.1) [online]. Dostupné online <https://www.worldbirdnames.org>.