borovice zobanitá blatka

Pinus uncinata subsp. uliginosa (G. E. Neumann) Businský
Říše:
Plantae
Řád:
Pinales
Čeleď:
Pinaceae
borovice zobanitá blatka
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Borovice zobanitá blatka (obvykle označovaná jen jako "blatka") roste pouze na rašeliništích, kde může utvářet zvláštní typ rašelinného lesa – tzv. blatkové bory. Blatkové bory často porůstají rozsáhlé plochy hlubokých rašelinišť s extrémním nedostatkem živin, který je pro ostatní druhy dřevin limitující.
Blatka je stromem s jediným, přímým, až 20 m vysokým kmenem, s šedočernou borkou, která se neodlupuje v pergamenovitých útržcích (oproti borovici lesní). Šišky jsou asymetrické, na krátké zakřivené stopce.
Celkové rozšíření: Borovice zobanitá blatka je středoevropským endemitem. Vyskytuje se převážně ve středních a vyšších polohách s těžištěm výskytu v západních a jižních Čechách – především Šumava, Krušné hory, Slavkovský les, Třeboňská pánev, vzácně též Jizerské hory, Hrubý Jeseník, Český les, Chebsko, Velké Dářko u Žďáru nad Sázavou a Novohradské hory.
Ohrožení: Odvodňování a změny ve vodním režimu rašelinišť. Genetická koroze způsobená křížením s borovicí lesní (především u izolovaných a málo početných populací). Klimatické změny spojené s rozkolísaným režimem srážek a následným napadením blatky saproxylickým hmyzem, především lýkožroutem menším (Ips amitinus).
Literatura: Fiala T. (2017) Kůrovci na borovici blatce v NPR Kladské rašeliny. Arnika, přírodou a historií Karlovarského kraje, 2017/2.
Skalický V. (1997) Pinus rotundata LINK – borovice blatka (borovice bažinná), 296–297 pp. – In: Slavík B. (ed.) (1997): Květena České socialistické republiky 1. Academia, Praha.
Fiala T. (2017) Kůrovci na borovici blatce v NPR Kladské rašeliny. Arnika, přírodou a historií Karlovarského kraje, 2017/2.
Autor popisu: Přemysl Tájek

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 6. 2024]