vstavač osmahlý

Neotinea ustulata (L.) R. M. Bateman et al.
Říše:
Plantae
Řád:
Asparagales
Čeleď:
Orchidaceae
vstavač osmahlý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Vstavač osmahlý roste na výslunných suchých až mírně vlhkých loukách, pastvinách, křovinatých stráních a v lesních lemech. Najdeme ho převážně na hlubších jílovitých i písčitých půdách i starých říčních náplavech.
Růžice listů vyrůstají na podzim (říjen) a přezimují, v době květu již často zasychají. Na rozdíl od ostatních vstavačů, které jsou opylovány většinou včelami a čmeláky, je vstavač osmahlý nejčastěji opylován mouchami z rodu kuklice. Vytrvalý druh, 18 až 40 cm vysoký.
Celkové rozšíření: Celkový areál rozšíření vstavače osmahlého zahrnuje Evropu na sever po střední Anglii, nejjižnější Švédsko a severozápadní Rusko (okolí Petrohradu), na jih po Portugalsko, severní Španělsko, střední Itálii a Bulharsko (ve Středozemí jen ve vyšších polohách); v Asii pak západní Sibiř na východ po Tobolsk; izolovaná arela je na Kavkazu.
Vstavač osmahlý se kdysi vyskytoval roztroušeně po téměř celém území ČR. V posledních desetiletích velmi rychle ustoupil; podle některých odhadů existuje v současnosti jen asi třetina lokalit. V Čechách se vstavač osmahlý aktuálně vyskytuje v západních Čechách, Pošumaví, na Křivoklátsku, v Českém středohoří, Podještědí a Ralsko-bezdězské tabuli, ojedinělé lokality najdeme ve východních Čechách a v Českomoravském mezihoří. Na Moravě je centrum rozšíření v Bílých Karpatech a v širším okolí Vsetína, dále několik lokalit v Podyjí a vzácně i jinde.
Ohrožení: Vstavač osmahlý je ohrožen zejména sekundární sukcesí, likvidací lokalit a aplikací organických a anorganických hnojiv.
Literatura: Jatiová M. & Šmiták J. (1996) Rozšíření a ochrana orchidejí na Moravě a ve Slezsku. Arca JiMfa, Třebíč
Kubát K., Hrouda L., Chrtek J. jun., Kaplan Z., Kirschner J. & Štěpánek J. (eds) (2002) Klíč ke květeně České republiky. Academia, Praha
Průša D. et al. (2005) Chráněné rostliny České a Slovenské republiky. Computer Press, Brno
Štěpánková J., Chrtek J. jun. & Kaplan Z. (eds.) (2010): Květena České republiky 8. Academia, Praha
Autor popisu: Jarmila Kostiuková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 2. 2025]