chlupáček hadincovitý

Pilosella echioides (Lumn.) F. W. Schultz et Sch. Bip.
Říše:
Plantae
Řád:
Asterales
Čeleď:
Asteraceae
chlupáček hadincovitý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Chlupáček hadincovitý roste na výslunných skalách, skalnatých a kamenitých svazích, vřesovištích, písčinách, ve světlých borech. Vyhovují mu kamenité, živinami chudé až středně bohaté půdy.
Vytrvalá bylina dobře adaptovaná k růstu v suchém prostředí. Rostliny jsou sivozelené s růžicí přízemních listů v době květu zaschlou a s poměrně bohatě olistěnou lodyhou. Listy i lodyha jsou pokryté tuhými štětinovitými chlupy.
Celkové rozšíření: Druh s eurasijským rozšířením souvisleji se rozprostírajícím od jihovýchodní Evropy přes Ukrajinu a jih evropského Ruska na střední Sibiř a do střední Asie. Výskyt ve střední Evropě je nespojitý.
Poměrně nespojité je i rozšíření v České republice. Druh roste téměř výhradně v teplých oblastech, v Čechách i na Moravě spíše vzácně, častější výskyt je pouze v Dolním Povltaví a v okolí Znojma.
Ohrožení: Chlupáček hadincovitý může být na některých lokalitách ohrožený zarůstáním a zapojováním vegetace. Má určitou okrasnou hodnotu a v malé míře může být ohrožený vyrýpáváním rostlin do skalek. Na některých lokalitách rostlinám hrozí sešlap.
Literatura: Chrtek J. (2004): Hieracium L. – In: Slavík B. & Štěpánková J. [eds]: Květena České republiky. Vol. 7. Academia, Praha.
Autor popisu: Jiří Kocián

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 2. 2025]