chrpa chlumní

Centaurea triumfetti auct.
Říše:
Plantae
Řád:
Asterales
Čeleď:
Asteraceae
chrpa chlumní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Ekologie a biologie: Chrpa chlumní nejčastěji roste na skalách, skalních stepích a lesostepích, v křovinatých stráních, na skalnatých svazích, v lesních lemech, světlinách teplomilných lesů nebo přímo v rozvolněných teplomilných doubravách.
Chrpa chlumní je vytrvalá bylina s vřetenovitým kořenem a krátkým oddenkem. Lodyha většinou přímá, 10-40 cm vysoká, často v horní části větvená, hustě olistěná a pavučinatě šedoplstnatá. Úbory jsou 4–5 cm v průměru, okrajové květy modrofialové.
Celkové rozšíření: Chrpa chlumní se vyskytuje v jižní a střední Evropě, severní Africe a jihozápadní Asii. Českou republikou probíhá severní hranice areálu.
Rozšíření v ČR: V ČR se vyskytuje vzácně až roztroušeně ve dvou oblastech – pahorkatiny středních a SZ Čech a J a střední Morava.
Ohrožení: Jde o atraktivní druh, který může být ohrožen bezprostřední likvidací vyrýpáváním jedinců do zahrádek. Významným ohrožením populací chrpy chlumní je pokračující sukcese bezlesých stanovišť a vytlačování konkurenčně zdatnějšími druhy, např. keři.
Literatura: Štěpánek J. (2004): Cyanus Mill. – chrpa. – In: Slavík B., Štěpánková J. & Štěpánek J. (eds), Květena České republiky 7, p. 451–458, Academia, Praha.
https://botany.cz/cs/centaurea-triumfettii/ (29. 10. 2020)
Autor popisu: Petr Vít

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]