ostřice pozdní

Carex oederi Retz.
Říše:
Plantae
Řád:
Poales
Čeleď:
Cyperaceae
ostřice pozdní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Vytrvalá trsnatá jednoděložná trávu připomínající světlezelená rostlina tvořící nízké vzpřímené trsy. Kvete v květnu až červnu.
Roste na slatinných loukách a narušených místech na nich, na slatinných prameništích, mírně zasolených biotopech i na obnažených písčitých březích vodních nádrží.
Celkové rozšíření: Celkové rozšíření: Vyskytuje se v Severní Americe, jižním Grónsku, v Asii na Dálném východě a v Japonsku. V Evropě roste na Island a Faerských ostrovech, dále také souvisle od Britských ostrovů a Skandinávie až do střední části Pyrenejského i Apeninského poloostrova a po Jižní Karpaty. Na Balkáně a v celém východním Středomoří chybí.
Rozšíření v ČR: Rozšíření v ČR: Velmi roztroušeně až vzácně na celém území, často jen jednotlivé lokality. Hojněji v Polabí a při jeho okrajích, v jižních a východních Čechách, na Moravě vzácná, více v okolí Hodonína a v Bílých Karpatech.
Ohrožení: Odvodňování a vysýchání stanovišť, rozorávání luk, intenzifikace polního hospodaření, nevhodná péče o mokřady, hromadění posečené hmoty a stařiny, zarůstání náletem.
Na lokalitách s dostatečným vodním režimem jsou populace stabilní a nevyžadují péči, jen občasné sledování vývoje.
Literatura: Řepka R., Grulich V. (2014) Ostřice České republiky. Lesnická práce, Brno
http://botany.cz/cs/carex-viridula/ (10. 12. 2017)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ostřice_pozdní/ (10. 12. 2017)
Autor popisu: Zdeněk Musil

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 2. 2025]