lakušník štětičkový

Ranunculus penicillatus (Dumort.) Bab.
Říše:
Plantae
Řád:
Ranunculales
Čeleď:
Ranunculaceae
lakušník štětičkový
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Roste výhradně v tekoucích vodách řek, potoků, ale i uměle vytvořených odvodňovacích kanálů a mlýnských náhonů. Typicky pak v mezotrofních chladnějších vodách, kde vytváří plně ponořené porosty dlouhých zakořeněných lodyh. Kvete nad vodní hladinou.
Celkové rozšíření: Vyskytuje se v téměř celé Evropě mimo nejsevernější části a Balkánský poloostrov s centrem rozšíření v atlantské části Evropy.
V ČR patrně nebyl nikdy hojný, nicméně dnes se vyskytuje jen velmi vzácně patrně pouze v povodí Ohře, Chrudimky, Sázavy a Opavy. V místech výskytu může vytvářet dominantní porosty.
Ohrožení: Ohrožen je zejména ztrátou biotopů, která spočívá v technických úpravách vodních toků, které způsobují ztrátu sedimentu, rozmanitost mikrohabitatů a pozměněné průtokové a teplotní poměry vod. Velkou důležitost hraje průhlednost vody a osvětlení stanoviště. V zástinu rychle mizí. Na přirozeně tvarovaném dně dokáže v proudící vodě na mělčinách snášet i vyšší organické znečištění vody. V pomaleji proudících a hlubších partiích je pak vytlačován jinými druhy vodních rostlin, případně řas.
Literatura: Hejný S., Slavík B. (eds.) (1990) Květena České republiky 2. Academia, Praha
Chytrý M. (ed.) (2011) Vegetace České republiky 3. Vodní a mokřadní vegetace. Academia, Praha
Autor popisu: Jan Lukavský

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]