kobylka révová

Ephippiger ephippiger (Fiebig, 1784)
Říše:
Animalia
Řád:
Orthoptera
Čeleď:
Tettigoniidae
kobylka révová
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody
Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Ekologie a biologie: Suchomilný druh, který osídluje lesostepi, vřesoviště, vinice, zahrady apod., kde posedává na solitérních křovinách a vyšších bylinách.Dospělci se vyskytují od července do konce října, s vrcholem výskytu na přelomu srpna a září. Jde o druh snadno detekovatelný podle charakteristické stridulace samců, někdy ovšem obtížně ulovitelný kvůli trní keřů (růže, hlohy, trnka apod.), na kterých se nejčastěji nalézá. Je tovšežravec, kteří se živí listy, ale i hmyzem (mouchy, housenky). Vajíčka jsou hnědá a válcovitě podlouhlá, asi 5 mm dlouhá a jsou samicemi kladena hluboko do půdy. Samci vydávají charakteristické krátké cvrkavé, vrzavé až skřípavé zvuky, které mohou být citlivému uchu na malou vzdálenost až nepříjemné. Stridulují ve dne. Stridulace je složena z víceméně pravidelně opakovaných frází (délka 200–450 ms, rychlost opakování 0,5–1,5 fráze/s). Fráze se skládají obvykle z 2 slok (ale také 3 nebo pouze 1 sloky) a každá sloka je tvořena 2 slabikami. Frekvenční rozsah je ca 10–45 kHz, s maximem okolo 15 kHz. U tohoto druhu stridulují také samice, které vydávají podobné zvuky jako samci. Jedná se však o málo hlasitý kontaktní typ signálu, využívaný v rámci prekopulačního chování.
Celkové rozšíření: Evropský druh rozšířený od Španělska, Belgie a Nizozemska přes střední a jihovýchodní Evropu po jižní Ukrajinu. Značně proměnlivý druh s dvanácti poddruhy nejistého taxonomického postavení, na území ČR zasahuje poddruh E. e. vitium (Serville, 1831).
Rozšíření v ČR: V ČR jde o vzácný druh, vyskytující se pouze v pahorkatinách v nejteplejších oblastech jižní Moravy, např. v okolí Znojma, Mohelna, v údolí Jihlavy, v okolí Brna a u Kurdějova. Vyskytuje se ve všech okolních státech, všude je ale vzácný, případně lokální.
Ohrožení: Kobylka révová je ohrožena ničením vhodných biotopů, u nás nejspíše paradoxně asi nežádoucí likvidací všech keřů (tzv. „náletu dřevin“) prováděnou v rámci údržby chráněných území.
Péče o druh: Na všech lokalitách je nutné bránit sukcesi k zapojeným křovinám a lesu, podporovat disturbanční aktivity (extenzivní pastva ovcí a koz, sešlap, "dobrodružné" sporty). Zvětšit (obnovit) rozlohu současných lokalit, nebo na nich zakládat sítě nových mikro-biotopů odstraněním dřevin a ornice, vystřelením drobných lomových jam, řízeným vypalováním, pastvou na strmých svazích apod.
Literatura: KOČÁREK. P., HOLUŠA J., VLK R., MARHOUL P., 2013. Rovnokřídlí (Insecta: Orthoptera) České republiky, Atlas. Praha: Academia, 288 s.
Autor popisu: Robert Vlk

KOČÁREK, P.; HOLUŠA, J.; VLK, R.; MARHOUL, P. (2013). Rovnokřídlí (Insecta: Orthoptera) České republiky. Vydání 1. Praha: Academia. 288 s., CD.