moták lužní

Circus pygargus (Linnaeus, 1758)
Říše:
Animalia
Řád:
Accipitriformes
Čeleď:
Accipitridae
moták lužní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice 2014 - 2017. AVENTINUM s.r.o.
Stáhnout mapu

Monitoring druhů přílohy I směrnice o ptácích a ptačích oblastí v letech 2011-2013. Příroda, č. 33.. AOPK ČR
Stáhnout mapu

Monitoring druhů přílohy I směrnice o ptácích a ptačích oblastí v letech 2008-2010. Příroda, č. 33.. AOPK ČR
Stáhnout mapu

Monitoring druhů přílohy I směrnice o ptácích a ptačích oblastí v letech 2005-2007. Praha, AOPK ČR
Stáhnout mapu

Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice 2001 - 2003. AVENTINUM s.r.o.
Stáhnout mapu

Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice 1985 - 1989.. Nakladatelství a vydavatelství H et H. Jinočany
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Menší dravec, svrchu tmavě šedý, spodek těla je téměř bílý. Na okraji křídla má černou pásku. Hnízdní prostředí motáka lužního jsou paseky v lužních lesích, bažiny, vlhké louky a poslední době též obilná pole. Je tažný, zimuje v otevřené krajině rovníkové a jižní Afriky
Celkové rozšíření: Rozšířen od Středomoří k boreální zóně ve Skandinávii. Většina evropské populace žije v Rusku, na Iberském poloostrově a ve Francii. Pro tento druh jsou typické výkyvy početnosti jednotlivých zemích. Celkově je ubývajícím druhem od přelomu 40. a 50. let v důsledku ztráty biotopu, potravních možností a zatížení pesticidy. Na konci 20. století byl na některých místech Evropy (Polsko, Maďarsko, Nizozemí), zaznamenán vzrůst početnosti.
Rozšíření v ČR: Původně byl jako hnízdící znám z Třeboňska, později zahnízdil i na Českobudějovicku, Blatensku, Strakonicku a u Dobříše. Další hnízdní výskyt byl zjištěn z Polabí - Žehuňský rybník, Náchodska a Kutnohorska. V ČR hnízdí v současnosti vzácně, celková populace mírně roste, přesto vyžaduje nejpřísnější ochranu.
Ohrožení: Málo početný druh, který je ohrožen zánikem vhodných hnízdních možností a nelegálním lov. Druh je dále ohrožován během hnízdění zničením snůšky a mláďat při polním hospodaření.
Péče o druh: Zákonná ochrana jedinců, vyhledávání a ochrana hnízd. Podpora zachování krajinných prvků a šetrného zemědělského hospodaření.
Autor popisu: Eva Vojtěchovská, Lenka Tomášková

MIKULÁŠ I. (2020): Seznam ptáků České republiky. Faunistické informace dle VAVŘÍK, M.; Faunistická komise ČSO. Seznam ptáků České republiky: Checklist of birds of the Czech Republic. Dostupné online <http://fkcso.cz/cz-list.htm>. Nomenklatura dle IOC World Bird List Version 10.1 IOC World Bird List (v 10.1) [online]. Dostupné online <https://www.worldbirdnames.org>.