zlatohlávek skvostný

Protaetia speciosissima (Scopoli, 1786)
Říše:
Animalia
Řád:
Coleoptera
Čeleď:
Scarabaeidae
zlatohlávek skvostný
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Larvy se vyvíjejí v dutinách se sypkým trouchem, ale i v trouchnivých větvích nebo horníchpartiích kmene listnatých dřevin, zejména dubů, ale i lip, vrb a dalších. Vývoj trvá 1–2 roky. Přirozeně se vyskytuje ve světlejších dubových lesích s dostatkem starých stromů, náhradní mikrostanoviště nachází ve starých parcích. Dospělí brouci se objevují od května do července, létají v korunách stromů.
Celkové rozšíření: Areál zahrnuje střední, jižní a východní Evropu od Francie až k deltě Volhy
Rozšíření v ČR: Rozšířen převážně v teplejších oblastech ČR, jako jsou úvaly jihomoravských řek, Polabí či České Středohoří
Ohrožení: Odstraňování starých stromů (nejstarší věkové kohorty v porostech) je hlavním faktorem ohrožení, stejně jako zánik stromů s dutinami, ať už z bezpečnostních důvodů v parcích či z důvody rekonstrukce porostů.
Péče o druh: Udržování dostatečného množství mrtvého dřeva velkých rozměrů, především kmeny s dutinami. Je žádoucí, aby porosty byly světlé s nižším zakmeněním.
Literatura: BALTHASAR, V. 1956: Brouci listorozí - Lamellicornia. Díl I. Lucanidae, Scarabaeidae Pleurosticti. Fauna ČSR 8, Praha: Nakladatelství Československé akademie věd. 286 pp.
RÖSSNER, E., 2012: Die Hirschkäfer und Blatthornkäfer Ostdeutschlands (Coleoptera: Scarabaeoidea). Verein der Freunde & Förderer des Naturkundemuseums Erfurt e.V., Erfurt, 508 pp.
Autor popisu: Karel Chobot

KRELL F.-T.; REY A.; MICÓ E.; DUTTO M. (2012): On nomenclature and identity of Scarabaeus aeruginosus Linnaeus, S. aeruginosus Drury and S. speciosissimus Scopoli (Coleoptera: Scarabaeoidea: Cetoniinae and Rutelinae). Revue suisse de Zoologie 119 (1): 99-110