skokan skřehotavý

Pelophylax ridibundus (Pallas, 1771)
Říše:
Animalia
Řád:
Anura
Čeleď:
Ranidae
skokan skřehotavý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Atlas rozšíření obojživelníků České republiky. AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Atlas rozšíření obojživelníků v České republice. Atlas of Czech amphibians. Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha
Stáhnout mapu

Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany

Ekologie a biologie: Skokan skřehotavý je převážně vodní, relativně teplomilný druh skokana, vyskytující se v ČR jak v pomalu tekoucích, tak stojatých vodách, převážně v nižších polohách. Obývá širokou škálu biotopů, často se vyskytuje ve velkých rybnících, řekách, kanálech a jezerech.Je aktivní během celého dne, v létě především ráno a večer. Žije ve vodě nebo v její těsné blízkosti. Po přezimování na dně opouští vodu obvykle až po skokanech zelených. Samci obhajují na hladině či na březích malé okrsky. Doba rozmnožování trvá od jara až do časného léta, vrcholí však v dubnu až červnu. Během rozmnožování samci skřehotají na vodní hladině v daleko slyšitelných žabích koncertech. Vajíčka jsou kladena ve velkých chomáčích mezi vodní rostliny. Pulci metamorfují od července do září, vzácně i přezimují. Mladí jedinci zůstávají ve vodě i po metamorfóze. Sezónní aktivita končí v říjnu až listopadu. Skokan skřehotavý přečkává zimu zahrabán do bahna na dně vod, jen výjimečně v úkrytech na suché zemi.
Celkové rozšíření: Skokan skřehotavý je široce rozšířen od východní Francie přes střední Evropu až k Uralu. Na sever zasahuje do Dánska, na jihu pak na Balkán. Nežije v severní části střední Evropy.
Rozšíření v ČR: Česká republika leží uvnitř areálu rozšíření druhu, který zde však žije pouze v nížinách nejteplejších oblastí. Je rozšířen ostrůvkovitě a jeho početnost výrazně klesá. Populace žijící v nadmořské výšce vyšší než 300 m jsou zcela ojedinělé. Výskyt je soustředěn zejména v Polabí a při dolních tocích větších řek. Kolem nich může také pronikat do chladnějších oblastí. V Polabské nížině může skokan skřehotavý vytvářet i čisté populace, ve vyšších polohách se pak vyskytuje ve smíšených populacích se skokanem zeleným. Vzácně se může vyskytovat i společně se skokanem krátkonohým.
Ohrožení: Místa rozmnožování jsou ničena přímou likvidací rybníků a tůní, regulacemi a úpravami toků, necitlivým odbahňováním rybníků a splachy z polí.
Péče o druh: Ochrana spočívá především v ochraně míst vhodných k rozmnožování, v zachování vhodných biotopů, v citlivých vodohospodářských úpravách a zásazích a v nenarušování složitých genetických mechanismů ve smíšených populacích neuváženými transfery a reintrodukcemi.
Autor popisu: Lenka Jeřábková

Jeřábková L. (2017) Pracovní číselník obojživelníků AOPK ČR