skokan krátkonohý

Pelophylax lessonae (Camerano, 1882)
Říše:
Animalia
Řád:
Anura
Čeleď:
Ranidae
skokan krátkonohý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Atlas rozšíření obojživelníků České republiky. AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Atlas rozšíření obojživelníků v České republice. Atlas of Czech amphibians. Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha
Stáhnout mapu

Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany

Ekologie a biologie: Skokan krátkonohý je ve srovnání se skokanem skřehotavým a zeleným méně vázán na vodní prostředí, mimo období rozmnožování žije i mimo vodu. Typickým stanovištěm jsou malé a mělké vodní nádrže, obvykle obklopené bažinatými loukami, rašeliništi, zaplavovanými lesy apod. Příležitostně se však vyskytuje i ve velkých vodních nádržích.Aktivní je za dne a můžeme jej ve velkém počtu nacházet na osluněných březích. Často žije ve smíšených populacích se skokanem zeleným, kdy slouží jako jeden z rodičovských druhů při hybridogenezi. Samička klade vajíčka v malých shlucích mezi vodní rostliny. Pulci metamorfují od konce července do září, vzácně mohou i přezimovat. Celkem trvá vývoj 3-4 měsíce. Mladé žabky nacházíme na vlhkých lukách v okolí rybníků ve velkém množství. Zimuje na souši, na jaře se objevuje na přelomu března a dubna, rozmnožování probíhá od konce května do začátku července. Sezónní aktivita končí v září.
Celkové rozšíření: Skokan krátkonohý je široce rozšířen od francouzského pobřeží Atlantiku k řece Volze na východě. Na jihovýchodě zasahuje k Dunaji. Chybí na Apeninském a Pyrenejském poloostrově.
Rozšíření v ČR: Česko leží uvnitř areálu rozšíření skokana krátkonohého. je tu rozšířen v souvislém pásu probíhajícím převážně jižnější polovinou. Hlavními oblastmi výskytu v ČR jsou západní Čechy, Českomoravská vrchovina, jižní část středních Čech a východní část jižních Čech. Lokality leží v nadmořských výškách 150-740 m, většinou ale v polohách nad 400 m. Ve vyšších nadmořských výškách tvoří skokan krátkonohý hlavní podíl ve smíšených populacích vodních skokanů, v nižších polohách je jeho podíl minimální. Jsou známy čisté populace. Důležitým klimatickým faktorem ovlivňujícím rozšíření skokana krátkonohého je teplota stanoviště.
Ohrožení: Místa rozmnožování jsou ničena fyzickou likvidací (zavážením, odvodněním), vypouštěním jedovatých látek, eutrofizací, nevhodným rybářským obhospodařováním (např. chov dravých ryb) a necitlivým odbahňováním rybníků.
Péče o druh: Ochrana spočívá především v ochraně míst vhodných k rozmnožování, v zachování vhodných biotopů, v citlivých vodohospodářských úpravách a zásazích a v nenarušování složitých genetických mechanismů ve smíšených populacích neuváženými transfery a reintrodukcemi.
Autor popisu: Lenka Jeřábková

Jeřábková L. (2017) Pracovní číselník obojživelníků AOPK ČR