skokan zelený

Pelophylax esculentus (Linnaeus, 1758)
Říše:
Animalia
Řád:
Anura
Čeleď:
Ranidae
skokan zelený
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Atlas rozšíření obojživelníků České republiky. AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Atlas rozšíření obojživelníků v České republice. Atlas of Czech amphibians. Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha
Stáhnout mapu

Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Skokan zelený je vázán na vodní prostředí. Obývá stejné lokality jako oba rodičovské druhy. Vyskytuje se ve vodních plochách různých typů včetně malých rybníčků, velkých rybníků a jezer, stejně jako v pomalu tekoucích řekách a jejich ramenech. Skokan zelený tráví velkou část života u vody a ve vodě. Sezónní aktivita začíná v březnu a dubnu. Během rozmnožování, které probíhá od května do července, samci skřehotají na vodní hladině v daleko slyšitelných žabích koncertech. Samice kladou velké chomáče vajíček. Pulci metamorfují od srpna do září. Zimuje na souši nebo ve vodě, v závislosti na velikosti a hloubce obývané vodní plochy.Skokan zelený vytváří tři hlavní systémy populací (čisté populace „esculenta“ a smíšené populace „esculenta-lessonae“ nebo „esculenta-ridibunda“), které lze podle jejich kvality ještě dále dělit a klasifikovat.
Celkové rozšíření: Areál rozšíření zahrnuje Evropu od atlantického pobřeží severozápadní Francie po střední Povolží. Na severu zasahuje do Dánska, jižního Švédska a v Ruska k Finskému zálivu. Na jihu zasahuje do severní Itálie a na sever Balkánu zhruba v okolí toku Dunaje.
Rozšíření v ČR: V ČR se vyskytuje v nížinách a středních polohách do nadmořské výšky zhruba 700 m po celém území státu. Údaje o rozšíření ale obsahují pravděpodobně nejvíce skrytých nepřesností. Méně zkušení pozorovatelé mohli tuto formu velmi snadno zaměnit s mateřskými druhy, tj. skokanem krátkonohým a skřehotavým.
Ohrožení: Místa rozmnožování jsou ničena přímou likvidací rybníků a tůní, regulacemi a úpravami toků, necitlivým odbahňováním rybníků a splachy z polí.
Péče o druh: Ochrana spočívá především v ochraně míst vhodných k rozmnožování, v zachování vhodných biotopů, v citlivých vodohospodářských úpravách a zásazích a v nenarušování složitých genetických mechanismů ve smíšených populacích neuváženými transfery a reintrodukcemi.
Autor popisu: Lenka Jeřábková

Jeřábková L. (2017) Pracovní číselník obojživelníků AOPK ČR