čolek horský

Ichthyosaura alpestris (Laurenti, 1768)
Říše:
Animalia
Řád:
Salamandroidea
Čeleď:
Salamandridae
čolek horský
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Atlas rozšíření obojživelníků České republiky. AOPK ČR
Stáhnout mapu

Atlas rozšíření obojživelníků v České republice. Atlas of Czech amphibians. Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha
Stáhnout mapu

Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Ekologie a biologie: U čolka horského je nápadná vazba na lesy. Rozmnožuje se v různorodých vodních nádržích a nádržkách, které mu svými podmínkami umožňují rozmnožování (rybníky, tůně, jezírka v těžebních prostorech, zatopené příkopy i betonové vodní nádrže aj.). Dokáže se rozmnožovat i ve vodách zastíněných. Přezimuje pravděpodobně na souši i ve vodě.
Celkové rozšíření: Evropský areál rozšíření, od atlantického pobřeží až po Karpaty na východ, na sever po jižní Dánsko, na jih ostrůvkovitě rozšířen po Španělsko, jižní Itálii a Peloponéský poloostrov (IUCNredlist.org). Vzhledem k tomu, že se vyhýbá odlesněným nížinám, jeho areál je značně roztříštěný.
Rozšíření v ČR: U nás se vyskytuje v lesnatých oblastech od nížin až do hor, především ale ve středních a vyšších polohách. V polohách nad 600 m n. m. je na našem území obvykle nejhojnějším druhem čolka.
Ohrožení: Obecně hojný, avšak ubývající druh, není považován za ohrožený (IUCNredlist.org). Na našem území je čolek horský také považován za ubývající druh. Ohrožujícími faktory jsou: nešetrné lesnické hospodaření, jako například velkoplošná těžba, úpravy vodního režimu či používání biocidů.

Jeřábková L. (2017) Pracovní číselník obojživelníků AOPK ČR