ropucha krátkonohá

Epidalea calamita (Laurenti, 1768)
Říše:
Animalia
Řád:
Anura
Čeleď:
Bufonidae
ropucha krátkonohá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Atlas rozšíření obojživelníků České republiky. AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Atlas rozšíření obojživelníků v České republice. Atlas of Czech amphibians. Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha
Stáhnout mapu

Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany

Ekologie a biologie: Obývá nížiny i pahorkatiny, především v oblastech s písčitými, sprašovými a hlinitými půdami v blízkosti vodních nádrží. Osidluje obvykle druhové biotopy – pískovny, výsypky, kaolinové lomy, častá je i v polích. K rozmnožování vyhledává mělké nezarostlé nebo jen málo zarostlé, nezastíněné vodní plochy, často i periodického charakteru. Patří k prvním průkopníkům, kteří osídlují zcela čerstvě vzniklé nádrže a jsou schopni se v nich rozmnožovat tak dlouho, dokud nezačnou zarůstat vegetací. Potom se ropuchy krátkonohé z lokality vytrácejí.Ve vodě se objevuje zpravidla v dubnu. Pro rozmnožování vyhledává dobře osluněné, mělké nádrže s hloubkou vody do 10 cm, kde klade vajíčka v rosolovitých šňůrách. Samci se v době rozmnožování ozývají silným, daleko slyšitelným hlasem. Pulci se vyvíjejí pouze 1 – 2 měsíce. Mimo období rozmnožování se žáby zdržují na souši. Ve dne obvykle ukrývají ve vlhkém písku a aktivní jsou v noci.
Celkové rozšíření: Ropucha krátkonohá má poměrně velký areál rozšíření v západní Evropě. Žije na Pyrenejském poloostrově, ve Francii a v oblasti severně od Alp a Tater. Na severu zasahuje do jižního Švédska a k Finskému zálivu, který tvoří východní hranici jejího areálu. Žije také na Britských ostrovech.
Rozšíření v ČR: ČR leží na východní hranici areálu druhu. Ropucha krátkonohá žije pouze v Čechách, na Moravě a Slezsku zjištěna nebyla. Nejvýchodnějšími oblastmi jejího výskytu u nás jsou Třeboňsko a okolí Hradce Králové.
Ohrožení: Druh je nejzranitelnější v době rozmnožování a vývoje pulců. Největším nebezpečím pro ropuchu krátkonohou je vysušování krajiny a regulace vodních toků, které vedou k poklesu hladiny spodní vody, a tím k zániku drobných periodických inundačních tůní. Nepříznivě působí také zavážení různých vodních nádrží, jako jsou např. zatopené pískovny. Negativní vliv má i znečišťování vody a nadměrná chemizace v zemědělství a lesnictví. Vhodná místa k rozmnožování mizí i díky přirozené sukcesi vodní plochy. Vzhledem k tomu, že lokality v ČR se nacházejí na hranici areálu, je zde druh zvláště citlivý na veškeré negativní vlivy.
Péče o druh: Ochrana spočívá především v zachování vhodných biotopů a v přísné ochraně vod, ve kterých se druh prokazatelně rozmnožuje.
Autor popisu: Lenka Jeřábková

Jeřábková L. (2017) Pracovní číselník obojživelníků AOPK ČR