Caprimulgus europaeus
- ISOP Portál
- Druhy
- Seznam druhů
- Karta druhu
lelek lesní
Caprimulgus europaeus Linnaeus, 1758
Říše:
Animalia
Řád:
Caprimulgiformes
Čeleď:
Caprimulgidae
Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody
Atlasy a areály rozšíření v ČR
Monitoring druhů přílohy I směrnice o ptácích a ptačích oblastí v letech 2011-2013. Příroda, č. 33.. AOPK ČR
Stáhnout mapu
Monitoring druhů přílohy I směrnice o ptácích a ptačích oblastí v letech 2008-2010. Příroda, č. 33.. AOPK ČR
Stáhnout mapu
Monitoring druhů přílohy I směrnice o ptácích a ptačích oblastí v letech 2005-2007. Praha, AOPK ČR
Stáhnout mapu
Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice 1985 - 1989.. Nakladatelství a vydavatelství H et H. Jinočany
Stáhnout mapuGrafy
Hodnocení stavu z hlediska ochrany
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany
Ekologie a biologie:
Poměrně nenápadný pták s noční aktivitou, velikosti zhruba kosa. Má dlouhá křídla i ocas, velmi krátký zobák, který však dokáže otevřít téměř přes celou hlavu. V jeho zbarvení převládá šedohnědá s tmavším skvrněním, u samců jsou nápadné bílé skvrny v koncích křídel a ocasu.
Hnízdním prostředím lelka jsou jehličnaté - hlavně borové - a listnaté lesy zpravidla na písčitém podkladě. Důležitá je přítomnost otevřených ploch a okrajů, tedy pasek, mýtin a průseků. Přirozeně jsou to např. vřesoviště nebo rašeliniště. Méně často hnízdí i na křovinatých, výslunných stráních i jiných podobných stanovištích.
Celkové rozšíření:
Lelek hnízdí roztroušeně na celém kontinentu s výjimkou rozsáhlejších bezlesých oblastí, ať už je to arktická či alpinská tundra nebo intenzívně zemědělsky využívaná území. V západní Evropě je jeho rozšíření dosti ostrůvkovité, těžiště výskytu je ve Středomoří a ve východní Evropě. V jižní polovině Pyrenejského poloostrova jeho areál sousedí s příbuzným druhem Caprimulgus ruficollis.
Od poloviny 20. století došlo k poměrně výraznému úbytku hlavně v západní části areálu. Hlavní příčinou je patrně ztráta vhodného biotopu a také nedostatek potravy, velkého nočního hmyzu v důsledku používání pesticidů.
Rozšíření v ČR:
Lelek lesní v České republice má ostrůvkovité hnízdní rozšíření, závislé na existenci vhodných biotopů. V oblastech rozsáhlejších borových lesů, hlavně v nížinách lze dosud zaznamenat i početnější výskyt, jinde však hnízdí spíše ojediněle.
Dříve byl patrně mnohem rozšířenější,v posledních desetiletích se předpokládá jeho značný úbytek. Přesné znalosti jeho populačních trendů u nás jsou zatím nedostačující a je nutné je doplnit.
Ohrožení: Hlavní příčinou je patrně ztráta vhodného biotopu a také nedostatek potravy, velkého nočního hmyzu v důsledku používání pesticidů.
Péče o druh: Ochrana biotopu, podpora šetrného lesnického hospodaření.
Autor popisu: Eva Vojtěchovská, Lenka Tomášková
MIKULÁŠ I. (2020): Seznam ptáků České republiky. Faunistické informace dle VAVŘÍK, M.; Faunistická komise ČSO. Seznam ptáků České republiky: Checklist of birds of the Czech Republic. Dostupné online <http://fkcso.cz/cz-list.htm>. Nomenklatura dle IOC World Bird List Version 10.1 IOC World Bird List (v 10.1) [online]. Dostupné online <https://www.worldbirdnames.org>.