majka svraštělá

Meloe rugosus Marsham, 1802
Říše:
Animalia
Řád:
Coleoptera
Čeleď:
Meloidae
majka svraštělá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Na okraj červeného seznamu brouků - majkovití. Živa 6/2005. Nakladatelství Academia, Praha
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Dospělci se vyskytují již brzy na jaře (březen-květen) nebo na podzim (září-listopad). Jedná se spíše o podzimní druh, z jara se vyskytuje poměrně vzácně a jen jednotlivě. Obývá nejrůznější stanoviště od stepních trávníků, luk, pastvin a okrajů cest až po pískovny, lomy a železniční pražce. Stejně jako velká většina majek je i tento druh vázán na samotářské druhy včel u kterých probíhá vývoj larev. Samičky kladou tisíce vajíček, z kterých se líhnou larvy (triungulini), kteří vylézají na květy nebo vrcholky rostlin. Na rostlinách čekají na svého hostitele, kterého se přichytávají. Často se ovšem přichytávají na jiný hmyz nebo zvířata a hynou, proto je larviček tak obrovské množství, jelikož do hnízd včel se dostane jen několik desítek šťastlivců. Larva se živí v medové buňce, kde požírá vajíčko a zásoby hostitele. Zimní období přežívá v klidu, v předjaří se kuklí a na jaře nebo na podzim vylézá z hnízda. Pokud se cítí dospělec ohrožen, vyměšuje z kloubů žlutavau tekutinu s obsahem jedovatého kantaridinu.
Celkové rozšíření: V celé střední a v části jižní Evropy a na Balkáně a také ve střední Asii.
Rozšíření v ČR: V ČR lokálně hojný druh, prakticky po celém území na vhodných biotopech. S touto majkou se setkáme především v nížinách, ale i v podhůřích.
Ohrožení: Ohrožení vlivem likvidace původních biotopů, zalesněním či samovolným šířením dřevin na úkor bezlesí. Negativní vliv má také intenzivní zemědělství a chemizace.
Autor popisu: Filip Trnka

Dvořák M. & Vrabec V. 2007 Coleoptera: Meloidae. Icones Insectorum Europae Centralis 6: 12 pp.