javor jasanolistý

Acer negundo Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Sapindales
Čeleď:
Sapindaceae
javor jasanolistý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Phytocartographical Syntheses of the Czech Republic 3.. Praha: Academia
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Tato dřevina je typická rychlým růstem a širokou řídkou korunou. Dorůstá výšky 10–20 metrů s kmenem širokým 40–80 cm. Letorosty jsou lysé, zelené a šedomodře ojíněné. Na větvích vstřícně vyrůstají lichozpeřené listy (zpravidla se třemi lístky). Kůra je zvrásněná a má hnědošedou barvu. Je to dvoudomá dřevina. Kvete bohatě od března do dubna. Plody jsou asi 4 cm dlouhé nažky. Díky své životní strategii rychlého růstu a schopnosti plodit už v nízkém věku často zplaňuje a šíří se podél vodních toků a cest. Upřednostňuje vlhčí místa s dostatkem živin a světla, je odolný vůči mrazu, imisím i suchu.
Celkové rozšíření: Pochází ze Severní Ameriky – oblast od severní Kanady až po Floridu, od západu na východ na celém kontinentu. Druhotně se vyskytuje i v Jižní Americe (střední Argentina – Buenos Aires, La Pampa). Do Evropy byl dovezen v druhé polovině 17. století. Od této doby byl po Evropě vysazován jako okrasná dřevina v parcích, městské zeleni a zahradách, včetně jeho kultivarů.
Rozšíření v ČR: V našich zemích se objevil v roce 1835, kdy byl vysazen v Královské oboře v Praze. V současnosti u nás běžně pěstovaný strom. Vyskytuje se hlavně v teplejších oblastech – v Polabí a na jižní a střední Moravě. Jeho výsadbu podporují včelaři, protože produkuje velké množství nektaru.
Doporučení: Důležitou prevencí je ukončení jeho dalšího záměrného vysazování jako okrasné rostliny. Pro zahradní a krajinářské úpravy je možné použít velké množství našich původních druhů dřevin, nebo alespoň těch nepůvodních, které se v naší přírodě nešíří invazně. Samotná likvidace javoru jasanolistého se většinou skládá ze dvou částí. Nejprve je porost vyřezán a na zbylou část (pařezy) je aplikován biologicky rozložitelný chemický herbicid, který brání zmlazování stromu. Někdy je ovšem nutné provádět likvidaci opakovaně, protože rostliny jsou velmi houževnaté, a i přes chemické ošetření herbicidem zmlazují.
Riziko: Javor jasanolistý se u nás rychle rozšiřuje podél vodních toků, často v lužních lesích. Zde obsazuje nově vznikající biotopy štěrkových lavic v přirozených korytech řek, podmáčené plochy a jejich okolí, a zabraňuje vzniku přirozených společenstev s vrbami, topoly a olšemi – tzv. měkký luh. Významně se javor jasanolistý šíří také podél silničních a železničních komunikací, neboť jeho semena jsou dopravními prostředky přesouvána i na velké vzdálenosti, kde vznikají nová ohniska šíření. Mimo jiné javor jasanolistý rychle osidluje nevyužívané plochy. Často zarůstá i travnatá a křovinatá místa v intenzivně využívané krajině, která jsou útočištěm různých druhů rostlin a živočichů.
Literatura: Mlíkovský J., Stýblo P. (eds.). 2006: Nepůvodní druhy fauny a flóry ČR. ČSOP Praha, 496 pp.
Pyšek P., Tichý L. 2001: Rostlinné invaze. Rezekvítek Brno, 40 pp.
Autor popisu: Tomáš Görner

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 6. 2024]