ondatra pižmová

Ondatra zibethicus (Linnaeus, 1766)
Říše:
Animalia
Řád:
Rodentia
Čeleď:
Cricetidae
ondatra pižmová
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Atlas rozšíření savců v České republice: Předběžná verze. IV. Hlodavci (Rodentia) - část 1. Křečkovití (Cricetidae), hrabošovití (Arvicolidae), plchovití (Gliridae). Národní muzeum, Praha.
Stáhnout mapu

Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Ekologie a biologie: Největší hrabošovitý hlodavec - velikosti divokého králíka, o hmotnosti až do 1,5 kg. Zbarvení hřbetu je rezavohnědé, břicho žlutošedé. Oči a boltce jsou velmi malé, nohy mají plovací blány a ze stran zploštělý ocas delší než polovina těla je porostlý černohnědými šupinami. Ondatry žijí v hustě zarostlých březích rybníků a zavodňovacích kanálů, s výjimkou požírání škeblí a drobných živočichů (ryby) jsou býložravé. Ve svažujícím se dně rybníků a nádrží ryje v bahně prohloubená přístupová koryta, směřující do jejich nor ve březích. Nápadné jsou též její i přes 1 m vysoké kupovité stavby, které buduje v rákosinách. Vydrží až 10 min pod vodou, na kterou je celoživotně vázána. Nejčastěji osidluje menší rybníky a břehové partie mělkých vodních nádrží, přirozeně meandrující vodní toky, slepá ramena řek či odvodňovací kanály. Hojná je též v mokřadech.
Celkové rozšíření: Pochází ze Severní Ameriky, kde žije od Aljašky po Mexický záliv. Sekundární areál zahrnuje prakticky celou kontinentální Evropu, kam se ondatra rozšířila zejména z vysazení v Čechách. Vlivem vysazování i v jiných oblastech se rozšířila i do mírného pásu celé Asie.
Rozšíření v ČR: V letech 1905-1906 bylo vypouštěno několik párů na břehu rybníka u Staré Huti u Dobříše a možná i jinde na panství Colloredo-Mansfeldů (např. u Padrťského rybníka v Brdech či u východočeského Opočna). Již deset let poté se rozšířila po celých Čechách. Masivní nárůst populace dosáhl svého vrcholu v 70. letech 20. století, od poč. 80. let její stavy klesají. V roce 2000 byla její početnost zhruba na 15% jejího výskytu v 60. letech 20. století (údaje z konce 20. století hovoří o 45 000 zastřelených kusech za rok).
Ohrožení: I přes svou značnou početnost nejsou hlášeny z území ČR významnější škody. Ondatra se stala nedílnou součástí mokřadních biotopů, kde ji v některých případech lze považovat i za užitečnou – je to významný konzument zelené biomasy v silně eutrofizovaném prostředí rybníků (rákosiny).
Péče o druh: Zachovat stávající stav. Druh je regulován odstřelem, jde o lovný druh zvěře (doba lovu 1.11 – 28.2.)
Doporučení: Zachovat stávající stav. Druh je regulován odstřelem, jde o lovný druh zvěře (doba lovu 1.11 – 28.2.).
Riziko: I přes svou značnou početnost nejsou hlášeny z území ČR významnější škody. Ondatra se stala nedílnou součástí mokřadních biotopů, kde ji v některých případech lze považovat i za užitečnou – je to významný konzument zelené biomasy v silně eutrofizovaném prostředí rybníků (rákosiny).
Literatura: Foit J., Křížanová I. 2010: Neobvyklé potravní chování ondatry pižmové. Živa 2/2010: 91.
Mlíkovský J., Stýblo P. (eds.). 2006: Nepůvodní druhy fauny a flóry ČR. ČSOP Praha, 496 pp.
Autor popisu: Tomáš Görner

Anděra M. Gaisler J. (2012): Savci České republiky – popis, rozšíření, ekologie, ochrana. Academia, Praha. 285 pp.